O‘zbekistonda ekologiya uchun maxsus jamg‘arma tashkil etiladi
O‘zbekistonda ekologik muammolarni hal etish maqsadida Ekologiya qo‘mitasi huzurida maxsus jamg‘arma tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus Prezident Shavkat Mirziyoyevning qarorida o‘z aksini topgan. Jamg‘arma uchun moliyaviy manbalar davlat byudjetidan ajratiladi.
Xususan, 2025-yilda 900 milliard so‘m ajratilishi ko‘zda tutilgan bo‘lsa, 2026-yilda bu ko‘rsatkich yana 548 milliard so‘mga oshiriladi. Shu bilan birga, jamg‘arma mablag‘lari 2026-yildan boshlab uglerod birligi savdosidan tushadigan daromadlarning 20 foizi, shuningdek, jarimalar va kompensatsiya to‘lovlari hisobidan to‘ldirib boriladi.
Bundan tashqari, 2026-yilda utilizatsiya yig‘imlarining 10 foizi, 2027-yilda esa 90 foizi jamg‘arma foydasiga yo‘naltirilishi belgilangan. Avtomobillarning shinalari va boshqa pokrishkalarga oid yig‘imlarning 100 foizi ham jamg‘arma mablag‘larini shakllantirishga xizmat qiladi.
Jamg‘arma doirasida maxsus kengash tashkil etilib, u mablag‘larni boshqarish va loyihalarni amalga oshirish jarayonlarini nazorat qiladi. Barcha faoliyat ochiqlik va jamoatchilik oldida hisobotlilik asosida olib borilishi maqsad qilingan.

В Узбекистане будет создан специальный фонд для экологии
В Узбекистане планируется создание специального фонда при Комитете по экологии для решения экологических проблем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива отражена в указе Президента Шавката Мирзиёева. Финансовые источники для фонда будут выделяться из государственного бюджета.
В частности, предусмотрено выделение 900 миллиардов сумов в 2025 году, а в 2026 году эта сумма увеличится еще на 548 миллиардов сумов. Кроме того, с 2026 года средства фонда будут пополняться за счет 20% доходов от торговли углеродными единицами, а также штрафов и компенсационных выплат.
Также в 2026 году 10% сборов за утилизацию, а в 2027 году — 90% этих сборов будут направлены в фонд. 100% сборов за шины автомобилей и другие покрышки также будут формировать средства фонда.
В рамках фонда будет создан специальный совет, который будет управлять средствами и контролировать процесс реализации проектов. Вся деятельность будет проводиться на основе прозрачности и отчетности перед общественностью.