Uzbekistan Airways to‘rtta Airbus A321neo ijaraga oladi
Uzbekistan Airways aviakompaniyasi Xitoyning CALC kompaniyasi bilan to‘rtta Airbus A321neo samolyotini ijaraga olish bo‘yicha shartnoma imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur samolyotlar ikki sinfga mo‘ljallangan bo‘lib, ularning yetkazib berilishi 2027-2028 yillarga rejalashtirilgan. Bu haqda Uzbekistan Airways matbuot xizmati xabar berdi.
Yangi samolyotlar zamonaviy Airspace Premium salonlari va ko‘ngilochar qurilmalar bilan jihozlanadi. Bundan tashqari, yo‘lovchilar parvoz davomida simsiz yuqori tezlikdagi internetdan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Ushbu qulayliklar yo‘lovchilarga yanada samarali va qulay parvoz sharoitini taqdim etadi. Uzbekistan Airways boshqaruv kengashi raisi Shuxrat Xudoyqulovning ta’kidlashicha, Airbus A321neo samolyotlari yuqori samaradorlik va ilg‘or texnologiyalarni birlashtiradi.
Ular nafaqat yo‘lovchilar uchun qulaylik yaratadi, balki aviakompaniyaning barqaror rivojlanish va xalqaro bozorda raqobatbardoshlikni oshirish strategiyasiga ham mos keladi. Mazkur kelishuv Uzbekistan Airways aviatsiya parkini yangilash va kengaytirish bo‘yicha uzoq muddatli rejalarining bir qismi hisoblanadi.
2028 yilga kelib, kompaniya parkidagi Airbus A321neo samolyotlari soni 15 taga yetishi kutilmoqda. Bu esa aviakompaniyaning xalqaro aviatsiya bozorida o‘z o‘rnini mustahkamlashiga xizmat qiladi.

Uzbekistan Airways арендует четыре Airbus A321neo
Авиакомпания Uzbekistan Airways подписала контракт с китайской компанией CALC на аренду четырёх самолётов Airbus A321neo. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данные самолёты рассчитаны на два класса обслуживания, их поставка запланирована на 2027-2028 годы. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airways.
Новые самолёты будут оснащены современными салонами Airspace Premium и развлекательными системами. Кроме того, пассажиры смогут пользоваться беспроводным высокоскоростным интернетом во время полёта.
Эти удобства обеспечат пассажирам более эффективные и комфортные условия полёта. По словам председателя правления Uzbekistan Airways Шухрата Худойкулова, самолёты Airbus A321neo сочетают в себе высокую эффективность и передовые технологии.
Они не только создают комфорт для пассажиров, но и соответствуют стратегии авиакомпании по устойчивому развитию и повышению конкурентоспособности на международном рынке. Данное соглашение является частью долгосрочных планов Uzbekistan Airways по обновлению и расширению парка воздушных судов.
К 2028 году ожидается, что количество самолётов Airbus A321neo в парке компании достигнет 15 единиц. Это будет способствовать укреплению позиций авиакомпании на международном авиационном рынке.