Nogironligi bo‘lganlarga ish va foizsiz kreditlar beriladi
O‘zbekiston Prezidenti ehtiyojmand oilalarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish bo‘yicha muhim chora-tadbirlarni belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, bundan buyon daromad topish imkoniyati cheklangan shaxslar va nogironligi bo‘lgan fuqarolar kambag‘allar reyestriga kiritilmaydi. Ularni qo‘llab-quvvatlash to‘liq davlat zimmasiga olinadi.
2024-yildan boshlab “Teng imkon – inklyuziv bandlik” nomli yangi loyiha amalga oshiriladi. Ushbu loyiha doirasida nogironligi bo‘lgan 40 ming kishini ish bilan ta’minlash rejalashtirilgan.
Bandlik jamg‘armasi orqali ularga 30 million so‘mgacha bo‘lgan foizsiz kredit ajratish mexanizmi yo‘lga qo‘yiladi. Shu bilan birga, kambag‘allikka qayta tushish xavfi mavjud oilalarga ijtimoiy yordam va imtiyozlar saqlab qolinadi.
Bunday oilalar 6 oy davomida moddiy yordam va bolalar nafaqasini oladi, bog‘cha va to‘garak xarajatlari qoplanadi. Shuningdek, ular davolanish uchun orderlar va 12 oy davomida boshqa 110 turdagi ijtimoiy xizmatlardan foydalanish imkoniga ega bo‘ladi.
Og‘ir hayotiy sharoitlar tufayli kambag‘allikka tushib qolish xavfi yuqori bo‘lgan oilalarni oldindan aniqlash va ularga manzilli yordam ko‘rsatish choralari ham ko‘riladi. Ushbu vazifalarning ijrosi ustidan nazoratni Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Shahnoza Mirziyoyeva amalga oshiradi.

Инвалидам предоставляются рабочие места и беспроцентные кредиты
Президент Узбекистана определил важные меры по усилению социальной защиты нуждающихся семей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Президента, с этого момента лица с ограниченными возможностями и граждане с инвалидностью, имеющие ограниченные возможности для заработка, не будут включаться в реестр малоимущих. Их поддержка полностью возлагается на государство.
С 2024 года будет реализован новый проект под названием «Равные возможности – инклюзивная занятость». В рамках этого проекта планируется обеспечить работой 40 тысяч инвалидов.
Через Фонд занятости будет введён механизм предоставления им беспроцентных кредитов до 30 миллионов сумов. При этом семьям, находящимся под риском повторного попадания в бедность, сохраняется социальная помощь и льготы.
Такие семьи в течение 6 месяцев будут получать материальную помощь и детские пособия, покрываться расходы на детский сад и кружки. Кроме того, они получат направления на лечение и возможность пользоваться в течение 12 месяцев ещё 110 видами социальных услуг.
Также будут предприняты меры по предварительному выявлению семей с высоким риском попадания в бедность из-за тяжёлых жизненных обстоятельств и оказанию им адресной помощи. Контроль за выполнением этих задач осуществляет первый заместитель директора Национального агентства социальной защиты Шахноза Мирзиева.