Uzunda kambag‘allik kamaydi, Denov va Chiroqchida hokimlar ishdan olindi
Uzun tumani 2023-yilda kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini oshirish borasida muvaffaqiyatli natijalarga erishgani sababli namunaviy hudud sifatida e’tirof etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tumanga ajratilgan 160 milliard so‘m mablag‘, 70 million dollar miqdoridagi xorijiy investitsiyalar va ishga tushirilgan 47 ta yangi korxona tufayli minglab aholi ish bilan ta’minlandi. Natijada, tumandagi kambag‘allik darajasi yil boshida 10,5 foiz bo‘lgan bo‘lsa, yil oxirida bu ko‘rsatkich 3 foizgacha kamaydi.
Biroq Denov tumanida vaziyat aksincha kechdi. Ajratilgan mablag‘larning maqsadli sarflanmagani va kambag‘al oilalar ro‘yxatidagi 1 200 ta oilaning daromadida hech qanday ijobiy o‘zgarish kuzatilmagani tuman hokimligi faoliyatining samarasizligini ko‘rsatdi.
Qolaversa, Denovga Uzunga nisbatan 4,5 barobar ko‘proq resurs ajratilgan bo‘lsa-da, natijalar yetarli darajada bo‘lmadi. Shuningdek, Chiroqchi tumanida tadbirkorlikni rivojlantirish uchun ajratilgan 309 milliard so‘m kredit mablag‘lari ham samarali ishlatilmagani ma’lum bo‘ldi.
Hokimiyat tomonidan aholiga mos tayyor loyihalar taqdim etilmagani sababli mablag‘lardan oqilona foydalanilmagan. Yuqoridagi kamchiliklar sababli Denov hokimi I.
Abrorov va uning birinchi o‘rinbosari Sh. To‘raqulov, shuningdek, Chiroqchi hokimi F.
Yusupov va uning birinchi o‘rinbosari Z. Ergashevni lavozimidan ozod etish qarori qabul qilindi.
Ushbu choralar hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy dasturlarni samarali amalga oshirishni ta’minlash maqsadida ko‘rilgan. Manba: zamin.uz

В Узунде снизилась бедность, в Денове и Чирокчи сняты с должности хокимы
Узунский район в 2023 году был признан образцовой территорией благодаря успешным результатам в сокращении бедности и повышении занятости населения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Благодаря выделенным 160 миллиардам сумов, иностранным инвестициям в размере 70 миллионов долларов и запуску 47 новых предприятий тысячи жителей получили работу. В результате уровень бедности в районе, который в начале года составлял 10,5%, к концу года снизился до 3%.
Однако ситуация в Деновском районе сложилась наоборот. Нецелевое использование выделенных средств и отсутствие положительных изменений в доходах 1200 семей из списка малообеспеченных показали неэффективность деятельности районной администрации.
Кроме того, несмотря на то, что Денову было выделено в 4,5 раза больше ресурсов по сравнению с Узуном, результаты оказались недостаточными. Также стало известно, что кредитные средства в размере 309 миллиардов сумов, выделенные на развитие предпринимательства в Чиракчи, были использованы неэффективно.
Из-за отсутствия со стороны властей готовых проектов, соответствующих потребностям населения, средства не были использованы рационально. В связи с вышеуказанными недостатками было принято решение освободить от должности акима Денова И.
Аброра и его первого заместителя Ш. Торакулова, а также акима Чиракчи Ф.
Юсупова и его первого заместителя З. Эргашева.
Эти меры были приняты с целью обеспечения эффективной реализации социально-экономических программ в регионах. Источник: zamin.uz