Nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun yangi qo‘llab-quvvatlash tizimi
Unga ko‘ra, daromad topish imkoniyati cheklangan va nogironligi bo‘lgan shaxslar endilikda kambag‘allar reestriga kiritilmaydi. Chunki bunday fuqarolarni qo‘llab-quvvatlash mas’uliyati to‘liq davlat zimmasiga o‘tkaziladi.
Bu qaror ijtimoiy himoya tizimida yangi davrni boshlab beradi. Yig‘ilishda “Teng imkon – inklyuziv bandlik” loyihasi haqida ham ma’lumot berildi.
Ushbu loyiha yangi yildan amaliyotga tatbiq etiladi va nogironligi bo‘lgan 40 ming kishini ish bilan ta’minlash asosiy vazifa sifatida belgilandi. Bu maqsadga erishish uchun Bandlik jamg‘armasi orqali 30 million so‘mgacha foizsiz ssuda ajratilishi nazarda tutilgan.
Kambag‘allik xavfi bor oilalar uchun mavjud yordam va imtiyozlar saqlanib qoladi. Xususan, ularga 6 oy davomida moddiy yordam, bolalar nafaqasi, bog‘cha va to‘garak xarajatlarini qoplash imkoniyati taqdim etiladi.
Shuningdek, 12 oy davomida 110 turdagi ijtimoiy xizmatlardan foydalanish huquqi beriladi. Bundan tashqari, og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolish xavfi bor oilalarni oldindan aniqlash va ularga manzilli yordam ko‘rsatish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu vazifalarni amalga oshirish va nazorat qilish mas’uliyati Ijtimoiy himoya milliy agentligi direktorining birinchi o‘rinbosari Shahnoza Mirziyoyevaga yuklatildi. Ushbu qaror kelgusi yilda aholini ijtimoiy himoya qilish siyosati yanada kuchayishini ko‘rsatadi (manba: one.uz).

Новая система поддержки для лиц с инвалидностью
Президент Шавкат Мирзиёев объявил новое решение, касающееся системы социальной защиты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно ему, лица с ограниченными возможностями и инвалидностью больше не будут включаться в реестр малоимущих. Поскольку ответственность за поддержку таких граждан полностью возлагается на государство.
Это решение открывает новую эпоху в системе социальной защиты. На собрании также была представлена информация о проекте «Равные возможности – инклюзивная занятость».
Данный проект будет внедрён в практику с нового года, и основной задачей станет обеспечение работой 40 тысяч лиц с инвалидностью. Для достижения этой цели через Фонд занятости планируется выделение беспроцентного кредита до 30 миллионов сумов.
Помощь и льготы для семей, находящихся в зоне риска бедности, сохранятся. В частности, им будет предоставлена материальная помощь на 6 месяцев, детские пособия, а также возможность покрывать расходы на детские сады и кружки.
Кроме того, в течение 12 месяцев будет предоставлено право пользоваться 110 видами социальных услуг. Также будет внедрена система предварительного выявления семей, находящихся в тяжелой жизненной ситуации, и оказания им адресной помощи.
Ответственность за выполнение и контроль этих задач возложена на первого заместителя директора Национального агентства социальной защиты Шахнозу Мирзиёеву. Это решение свидетельствует о дальнейшем укреплении политики социальной защиты населения в следующем году (источник: one.uz).