Nyu-York meri Erik Adams O‘zbekistonga tashrif buyuradi
Nyu-York shahri meri Erik Adams besh kunlik tashrif bilan O‘zbekistonga kelishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda *The New York Times* xabar berdi. Ushbu safar, jamoatchilikning tanqidlariga qaramay, shahar hokimining xalqaro tashriflar doirasida amalga oshirilmoqda.
Ma’lum qilinishicha, Erik Adams seshanba kuni Isroildan jo‘nab, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan mamlakatga keladi. Biroq bu safarlar qimmatligi va soliqlar hisobidan moliyalashtirilishi tufayli Nyu-York aholisining manfaatlariga befarqlik sifatida baholanmoqda.
Mer vakillari esa bu tashriflar davomida iqtisodiy hamkorlik va rivojlanish masalalari muhokama qilinayotganini ta’kidlamoqda. Ularning aytishicha, bunday safarlar arzon emas, chunki mer o‘zi bilan qo‘riqchilar va yordamchilarni olib yuradi.
Masalan, Erik Adams Isroilga olti nafar maslahatchi bilan borgan bo‘lsa, Albaniya va O‘zbekistonga bittadan yordamchi bilan tashrif buyurgan. Shuningdek, ma’lumotlarga ko‘ra, Erik Adams 1 yanvar kuni o‘z lavozimini topshiradi.
Uning o‘rnini demokratlarning progressiv qanotiga mansub Zohran Mamdani egallaydi. Mamdani ushbu lavozimda birinchi musulmon shaxs sifatida tarixga kirishi kutilmoqda.

Мэр Нью-Йорка Эрик Адамс посетит Узбекистан
Ожидается, что мэр Нью-Йорка Эрик Адамс прибудет в Узбекистан с пятнадцатидневным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает *The New York Times*. Несмотря на критику общественности, этот визит мэра города осуществляется в рамках международных поездок.
Сообщается, что Эрик Адамс отправится во вторник из Израиля в Узбекистан по приглашению президента страны Шавката Мирзиёева. Однако такие поездки оцениваются как безразличие к интересам жителей Нью-Йорка из-за их дороговизны и финансирования за счет налогов.
Представители мэра подчеркивают, что во время этих визитов обсуждаются вопросы экономического сотрудничества и развития. По их словам, такие поездки недешевы, поскольку мэр сопровождается охранниками и помощниками.
Например, Эрик Адамс ездил в Израиль с шестью советниками, а в Албанию и Узбекистан — с одним помощником. Также, согласно информации, Эрик Адамс покинет свой пост 1 января.
Его место займет Зоран Мамдани, принадлежащий к прогрессивному крылу демократов. Ожидается, что Мамдани станет первым мусульманином на этой должности в истории.