O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston chegarasi kelishildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston va Tojikiston bilan chegaralarning tutash nuqtalari bo‘yicha kelishuvni imzoladi va uni rasman tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xabarni O‘zbekiston Adliya vazirligi ma’lum qildi. Mazkur kelishuv 2023-yil mart oyida Tojikistonning Xo‘jand shahrida uch davlat rahbarlari tomonidan imzolangan edi.
Ushbu muhim hujjat mintaqadagi davlatlar o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlash maqsadida ishlab chiqilgan. Shundan so‘ng, Shavkat Mirziyoyev Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlarini ushbu kelishuvning muvaffaqiyatli amalga oshirilgani bilan samimiy qutlagan.
Kelishuv imzolangandan keyin Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi aviaqatnovlar tiklandi. Shuningdek, davlatlar chegarasidagi bir nechta o‘tkazish punktlari qayta faoliyatini boshladi.
Bu esa mintaqada iqtisodiy va ijtimoiy aloqalarni yanada rivojlantirishga xizmat qildi. Bundan tashqari, Markaziy Osiyoning uch davlati rahbarlari tinchlikni ta’minlash yo‘lidagi xizmatlari uchun alohida mukofot bilan taqdirlandi.

Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан договорились о границе
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал и официально утвердил соглашение о точках соприкосновения границ с Кыргызстаном и Таджикистаном. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эту информацию сообщил Министерство юстиции Узбекистана. Данное соглашение было подписано в марте 2023 года в городе Худжанд Таджикистана тремя главами государств.
Этот важный документ был разработан с целью укрепления дружбы и сотрудничества между странами региона. После этого Шавкат Мирзиёев искренне поздравил президентов Кыргызстана и Таджикистана с успешной реализацией данного соглашения.
После подписания соглашения были восстановлены авиарейсы между Кыргызстаном и Таджикистаном. Также несколько пунктов пропуска на границе государств возобновили свою работу.
Это способствовало дальнейшему развитию экономических и социальных связей в регионе. Кроме того, лидеры трех стран Центральной Азии были награждены специальной премией за заслуги в обеспечении мира.
Комиссия высоко оценила вклад Шавката Мирзиёева, Садыра Жапарова и Эмомали Рахмона в укрепление региональной стабильности.