O‘zbekistonda ekologik politsiya xizmati tashkil etiladi
Ushbu yangi tuzilma Prezidentning 2025-yil 19-noyabrdagi farmoni va qaroriga binoan ishga tushiriladi. Mazkur xizmatning asosiy vazifasi tabiatni muhofaza qilish sohasida tartibni nazorat qilish va ekologik qoidalarga rioya etilishini ta’minlashdan iborat bo‘ladi.
Ekologik politsiya xodimlariga kuch ishlatish, maxsus vositalar va xizmat qurollaridan foydalanish huquqi beriladi. Shuningdek, ular maxsus ko‘krak kameralari bilan ta’minlanadi.
Ushbu xizmat yangi tashkil etiladigan Ekologiya va iqlim o‘zgarishi bo‘yicha milliy qo‘mita tarkibida faoliyat olib boradi. Xodimlar kompaniyalar va davlat idoralarining atrof-muhitni muhofaza qilishga oid qoidalarga amal qilishini kuzatib boradi.
Ekologik politsiya xodimlariga ekologik talablarning bajarilishini tekshirish vakolati beriladi. Ular jismoniy kuch va maxsus vositalardan foydalanish huquqiga ega bo‘lib, odatdagi huquqni muhofaza qilish organlari kabi ish yuritadilar.
Ushbu xizmat boshqa davlat organlaridan mustaqil faoliyat olib boradi va uning ishiga aralashish qat’iyan man etiladi. Ekologik politsiya xodimlari davlat inspektorlari maqomiga ega bo‘lib, ularga maxsus unvonlar va qo‘shimcha to‘lovlar beriladi.
Bu tuzilma orqali atrof-muhitni muhofaza qilishga oid qoidabuzarliklarning oldini olish va ekologik xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan chora-tadbirlar kuchaytiriladi.

В Узбекистане будет создана служба экологической полиции
Эта новая структура будет запущена на основании указа и постановления Президента от 19 ноября 2025 года. Основная задача данной службы заключается в контроле за порядком в сфере охраны природы и обеспечении соблюдения экологических норм.
Сотрудникам экологической полиции будет предоставлено право применять силу, использовать специальные средства и служебное оружие. Кроме того, они будут оснащены специальными нагрудными камерами.
Данная служба будет функционировать в составе создаваемого Национального комитета по экологии и изменению климата. Сотрудники будут следить за соблюдением компаниями и государственными учреждениями правил охраны окружающей среды.
Сотрудникам экологической полиции будет предоставлена полномочия проверять выполнение экологических требований. Они имеют право использовать физическую силу и специальные средства, ведя деятельность наравне с обычными правоохранительными органами.
Эта служба будет работать независимо от других государственных органов, и вмешательство в её деятельность строго запрещено. Сотрудники экологической полиции будут иметь статус государственных инспекторов, им будут присвоены специальные звания и дополнительные выплаты.
С помощью этой структуры будут усилены меры по предотвращению нарушений правил охраны окружающей среды и обеспечению экологической безопасности.