Sog‘liqni saqlash xizmatlari hajmi 14,6 trln so‘mga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasi 2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida sog‘liqni saqlash sohasida ko‘rsatilgan xizmatlar hajmi bo‘yicha ma’lumotlarni e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, ushbu davrda sog‘liqni saqlash xizmatlari hajmi 14,6 trillion so‘mni tashkil etgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 13,6 foizga o‘sgan.
Hududlar bo‘yicha ko‘rsatkichlarga nazar tashlaydigan bo‘lsak, eng ko‘p mablag‘ Toshkent shahrida sarflangan — 6,7 trillion so‘m. Bu umumiy hajmning deyarli yarmiga teng.
Keyingi o‘rinlarda Toshkent viloyati (1,4 trillion so‘m) va Samarqand viloyati (1,1 trillion so‘m) qayd etilgan. Boshqa hududlardagi sog‘liqni saqlash xizmatlari hajmi quyidagicha: Farg‘ona viloyati — 961,8 milliard so‘m, Namangan — 664,1 milliard so‘m, Andijon — 652,4 milliard so‘m, Buxoro — 569,2 milliard so‘m, Qashqadaryo — 545,4 milliard so‘m, Xorazm — 495,4 milliard so‘m.
Shuningdek, Surxondaryo viloyatida 373,8 milliard so‘m, Jizzaxda 358 milliard so‘m, Sirdaryoda 259,2 milliard so‘m, Qoraqalpog‘istonda 253 milliard so‘m va Navoiy viloyatida 238,4 milliard so‘m sarflangan. Ushbu raqamlar aholining sog‘liqni saqlash xizmatlariga bo‘lgan ehtiyoji, tibbiy infratuzilma darajasi va hududiy rivojlanish darajasi bilan bog‘liq.
Toshkent shahri va boshqa viloyatlar o‘rtasidagi tafovut esa sog‘liqni saqlash xizmatlarining markazlashganligini ko‘rsatadi. Ma’lumot manbasi: Milliy statistika qo‘mitasi.

Объем услуг здравоохранения достиг 14,6 трлн сум
Национальный статистический комитет опубликовал данные об объеме услуг, оказанных в сфере здравоохранения в январе-сентябре 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, за указанный период объем услуг здравоохранения составил 14,6 триллиона сумов. Этот показатель вырос на 13,6 процента по сравнению с прошлым годом.
Если рассмотреть показатели по регионам, то наибольшие средства были потрачены в городе Ташкент — 6,7 триллиона сумов. Это почти половина общего объема.
На следующих местах находятся Ташкентская область (1,4 триллиона сумов) и Самаркандская область (1,1 триллиона сумов). Объем услуг здравоохранения в других регионах следующий: Ферганская область — 961,8 миллиарда сумов, Наманган — 664,1 миллиарда сумов, Андижан — 652,4 миллиарда сумов, Бухара — 569,2 миллиарда сумов, Кашкадарья — 545,4 миллиарда сумов, Хорезм — 495,4 миллиарда сумов.
Также в Сурхандарьинской области было потрачено 373,8 миллиарда сумов, в Джизаке — 358 миллиардов сумов, в Сырдарье — 259,2 миллиарда сумов, в Каракалпакстане — 253 миллиарда сумов и в Навоийской области — 238,4 миллиарда сумов. Эти цифры связаны с потребностями населения в услугах здравоохранения, уровнем медицинской инфраструктуры и степенью регионального развития.
Разница между городом Ташкентом и другими областями указывает на централизацию услуг здравоохранения. Источник информации: Национальный статистический комитет.