O‘zbekistondan mehnat migratsiyasi 4 foizga oshdi
2025 yilning yanvar–sentabr oylarida O‘zbekistondan 2,36 million nafar fuqaro mehnat migratsiyasi yo‘li bilan boshqa davlatlarga chiqib ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning shu davriga nisbatan 4 foizga oshgan. Ushbu ma’lumotni O‘zbekiston Markaziy banki To‘lov balansi departamenti direktor o‘rinbosari Azizbek Hayitov IFAD va Markaziy bank tomonidan tashkil etilgan pul o‘tkazmalari bo‘yicha konferensiyada e’lon qildi.
Migratsiya oqimining asosiy qismi, ya’ni 92 foizi (2,2 million kishi), uchta asosiy davlat hissasiga to‘g‘ri keladi. Ushbu davlatlar O‘zbekiston fuqarolari uchun vaqtinchalik ish bilan ta’minlanishning asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
Shu bilan birga, mehnat migratsiyasi yo‘nalishlari asta-sekin diversifikatsiya qilinayotganini ham kuzatish mumkin. Ayrim davlatlarda mehnat migrantlari sonining sezilarli darajada oshishi qayd etilgan.
Bu esa Germaniya, Quvayt, Fransiya, Janubiy Koreya, Italiya, Buyuk Britaniya, Yaponiya va Shvetsiya kabi davlatlar bilan hukumatlararo ishga joylashish bo‘yicha kanallarning kengayishi bilan izohlanmoqda. Mutaxassislar mehnat migrantlarining oilaviy moliyaviy barqarorligini oshirish va pul o‘tkazmalarining xarajatlarini kamaytirish bo‘yicha tavsiyalarni taqdim etdilar.
Jumladan, pul o‘tkazmalarini kreditga layoqatlilikni baholashda muqobil daromad manbai sifatida qo‘llash taklif qilindi. Shuningdek, IFAD va Markaziy bankning qo‘shma dasturlari moliyaviy savodxonlikni oshirish, xarajatlarni rejalashtirish hamda jamg‘arma ko‘nikmalarini rivojlantirishga qaratilgan.
Mehnat migratsiyasining o‘sishi mamlakat iqtisodiyotida muhim rol o‘ynayotgan pul o‘tkazmalari hajmini oshirmoqda. 2025 yilning yanvar–oktabr oylarida O‘zbekistonga kelib tushgan pul o‘tkazmalari hajmi 15,8 milliard AQSh dollariga yetgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 25 foizga ko‘p.

Трудовая миграция из Узбекистана выросла на 4 процента
В период с января по сентябрь 2025 года из Узбекистана трудовой миграцией воспользовались 2,36 миллиона человек, выехавших в другие страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 4 процента по сравнению с аналогичным периодом 2024 года. Данные были объявлены заместителем директора Департамента платежного баланса Центрального банка Узбекистана Азизбеком Хайитовым на конференции по денежным переводам, организованной МФСР и Центральным банком.
Основная часть миграционных потоков, а именно 92 процента (2,2 миллиона человек), приходится на три основные страны. Эти государства являются основными направлениями временного трудоустройства для граждан Узбекистана.
Вместе с тем наблюдается постепенная диверсификация направлений трудовой миграции. В некоторых странах отмечается значительный рост числа трудовых мигрантов.
Это объясняется расширением межправительственных каналов трудоустройства с такими странами, как Германия, Кувейт, Франция, Южная Корея, Италия, Великобритания, Япония и Швеция. Эксперты представили рекомендации по повышению финансовой устойчивости семей трудовых мигрантов и снижению затрат на денежные переводы.
В частности, было предложено использовать денежные переводы в качестве альтернативного источника дохода при оценке кредитоспособности. Кроме того, совместные программы МФСР и Центрального банка направлены на повышение финансовой грамотности, планирование расходов и развитие навыков сбережений.
Рост трудовой миграции увеличивает объем денежных переводов, играющих важную роль в экономике страны. В период с января по октябрь 2025 года объем денежных переводов, поступивших в Узбекистан, достиг 15,8 миллиарда долларов США, что на 25 процентов больше по сравнению с прошлым годом.
В целом, к концу 2025 года ожидается, что объем глобальных денежных переводов достигнет 913 миллиардов долларов США. (Источник: zamin.uz)