Uy-joy bozorini rivojlantirish uchun qo‘mita tuzildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev uy-joy va ipoteka bozorini barqaror rivojlantirishga qaratilgan qarorni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror asosida Milliy qo‘mita tashkil etiladi. Qo‘mitaning asosiy vazifalaridan biri urbanizatsiya jarayonlarini rivojlantirish va uy-joy sohasida davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishdan iborat.
Bundan tashqari, uy-joy qurilishi va sohaga oid normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari qo‘mita bilan majburiy kelishilishi talab etiladi. Mazkur choralar davlat yordami asosida Toshkent shahri va viloyatlar markazlarida turli loyihalarni amalga oshirishni o‘z ichiga oladi.
Jumladan, ko‘p qavatli uylar, xususan, “Yangi O‘zbekiston” massivlari uchun yillik qurilish rejalari ishlab chiqiladi va tasdiqlanadi. Ushbu vazifalarni bajarishda qo‘mitada 50 nafar xodim faoliyat olib boradi.
Qo‘mita ichki va xalqaro mutaxassislarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar asosida ishga jalb qilish huquqiga ega. Tashkilot faoliyati uchun javobgarlik qo‘mita raisiga yuklatilgan bo‘lib, umumiy nazorat va muvofiqlashtirishni O‘zbekiston Bosh vaziri Abdulla Aripov amalga oshiradi.

Для развития рынка жилья создан комитет
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление, направленное на устойчивое развитие рынка жилья и ипотеки. Об этом сообщает Zamin.uz.
На основании данного постановления будет создан Национальный комитет. Одной из основных задач комитета является развитие процессов урбанизации и повышение эффективности государственного управления в сфере жилищного строительства.
Кроме того, проекты нормативно-правовых документов, касающихся строительства жилья и данной сферы, должны обязательно согласовываться с комитетом. Эти меры предусматривают реализацию различных проектов на основе государственной поддержки в городе Ташкенте и центрах областей.
В частности, разрабатываются и утверждаются ежегодные планы строительства многоэтажных домов, в том числе для массивов «Новый Узбекистан». Для выполнения этих задач в комитете будут работать 50 сотрудников.
Комитет имеет право привлекать внутренних и международных специалистов на основе прямых контрактов. Ответственность за деятельность организации возложена на председателя комитета, а общий контроль и координацию осуществляет Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов.