O‘zbekistonda uy-joy qurilishi ikki barobarga oshadi
O‘zbekistonda kelgusi yillarda uy-joy qurilishi sezilarli darajada jadallashadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan 20-noyabr kuni imzolangan yangi farmonga ko‘ra, 2040-yilga borib har yili quriladigan uylar soni ikki barobarga oshiriladi. Bu haqda zamin.uz xabar berdi.
Mazkur qarorning asosiy maqsadi aholining o‘sishi va urbanizatsiya jarayonida qulay yashash sharoitlarini yaratishdan iborat. Davlat tomonidan uy-joy bozorini barqarorlashtirish, qurilish jarayonlarini muvozanatga keltirish va sohada samarali boshqaruvni yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Farmonga muvofiq, 2040-yilgacha har yili quriladigan uy-joylar hajmi 421 ming donaga yetkaziladi. Shuningdek, ipoteka kreditlari hajmi sezilarli darajada kengayib, 56,7 milliard dollarga yetkazilishi kutilmoqda.
Bunday o‘zgarishlar banklar va boshqa investorlarning uy-joy bozorida faol ishtirok etishiga imkon beradi. Hujjatda belgilangan ustuvor yo‘nalishlar qatorida yirik aglomeratsiyalarni rivojlantirish, “Yangi O‘zbekiston” massivlarini izchil barpo etish va uy-joy fondida zamonaviy turar joylar ulushini 50 foizga yetkazish vazifalari alohida qayd etilgan.
Shu bilan birga, ulushli qurilish jarayonida ishtirok etuvchi fuqarolarning huquqlarini himoya qilish masalasiga ham jiddiy e’tibor qaratilgan. Umuman olganda, yangi farmon uy-joy sohasini tubdan isloh qilish va barcha bosqichlarni “yagona hayotiy sikl” tamoyili asosida boshqarishni ko‘zda tutadi.
Davlat qurilishdan boshlab moliyalashtirish va foydalanishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarni takomillashtirishni maqsad qilgan. Mazkur islohotlar kelgusi o‘n yilliklarda ko‘plab oilalar uchun uy-joy muammosini yechishga xizmat qilishi va amaliy natijalar berishi kutilmoqda.

В Узбекистане строительство жилья удвоится
В Узбекистане в ближайшие годы строительство жилья значительно ускорится. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому указу, подписанному Президентом 20 ноября, к 2040 году количество ежегодно строящихся домов удвоится. Об этом сообщает zamin.uz.
Основная цель данного решения — создание комфортных условий проживания в условиях роста населения и процесса урбанизации. Государство планирует стабилизировать рынок жилья, сбалансировать строительные процессы и внедрить эффективное управление в этой сфере.
В соответствии с указом, к 2040 году объем ежегодного строительства жилья достигнет 421 тысячи единиц. Кроме того, объем ипотечных кредитов значительно расширится и ожидается, что достигнет 56,7 миллиарда долларов.
Такие изменения позволят банкам и другим инвесторам активно участвовать на рынке жилья. Среди приоритетных направлений, определённых в документе, выделены развитие крупных агломераций, последовательное создание массивов «Новый Узбекистан» и доведение доли современных жилых помещений в жилищном фонде до 50 процентов.
Вместе с тем, уделено серьёзное внимание защите прав граждан, участвующих в долевом строительстве. В целом новый указ предусматривает коренную реформу жилищной сферы и управление всеми этапами на основе принципа «единого жизненного цикла».
Государство ставит целью совершенствование всех процессов — от строительства до финансирования и эксплуатации. Ожидается, что эти реформы в ближайшие десятилетия помогут решить жилищную проблему для многих семей и принесут практические результаты.