O‘zbekistonda 2026-yildan turizm raqamli tizimga o‘tadi
O‘zbekistonda 2026 yildan boshlab xorijlik sayyohlar uchun bir qator zamonaviy qulayliklar joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan 20-noyabr kuni imzolangan qarorga muvofiq, 2026-yil 1-iyuldan boshlab mamlakatga kelgan turistlarning ma'lumotlari ularning roziligi asosida integratsiya qilinadi va ularga maxsus turistik elektron SIM-karta avtomatik tarzda taqdim etiladi. Shu bilan birga, mehmonlarni vaqtincha ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni ham avtomatlashtiriladi.
Yangi milliy turizm platformasi va uning mobil ilovasi orqali sayyohlar uchun ko‘plab qulayliklar yaratiladi. Transport vositalarining barcha turlari yagona tizimga bog‘lanadi va sayyohlar o‘zlariga qulay yo‘nalishni tanlab, chiptalarni onlayn buyurtma qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bundan tashqari, muzeylar, madaniy meros obyektlari va dam olish maskanlariga elektron chiptalar sotib olishga mo‘ljallangan yagona tizim joriy qilinadi. Ekskursiyalarni yanada qulaylashtirish maqsadida interaktiv xaritalar, audio va video yo‘ldoshlar, shuningdek, onlayn translyatsiyalar orqali ma’lumot beruvchi raqamli gid tizimi ishga tushiriladi.
Turistik yig‘imlar esa mehmonxonalar tomonidan avtomatik billing orqali maxsus Jamg‘armaga o‘tkaziladi. Shuningdek, aholi dala hovlilarini ijaraga berish jarayoni soddalashtirilib, “Soliq” ilovasi orqali rasmiylashtiriladi.
2026-yil oxiriga qadar “Xavfsiz shahar” tizimi bilan integratsiya qilingan sun’iy intellekt platformasi ishga tushiriladi. Ushbu tizim turistlar oqimi, ularning qiziqishlari va harakatlanishini tahlil qilib, individual marshrutlar va dinamik takliflarni shakllantiradi.
Bu orqali narxlar shakllanishi yanada qulay va shaffof bo‘ladi. Xulosa qilib aytganda, ushbu raqamli yangiliklar O‘zbekiston turizm sohasini yangi bosqichga olib chiqishi kutilmoqda.

В Узбекистане с 2026 года туризм перейдет на цифровую систему
В Узбекистане с 2026 года планируется внедрить ряд современных удобств для иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом, подписанным Президентом 20 ноября, с 1 июля 2026 года данные туристов, прибывающих в страну, будут интегрированы на основе их согласия, и им автоматически будет предоставляться специальная туристическая электронная SIM-карта. При этом процесс временной регистрации гостей также будет автоматизирован.
Через новую национальную туристическую платформу и её мобильное приложение для туристов будут созданы многочисленные удобства. Все виды транспорта будут объединены в единую систему, и туристы смогут выбирать удобные маршруты и заказывать билеты онлайн.
Кроме того, будет введена единая система для покупки электронных билетов в музеи, объекты культурного наследия и места отдыха. С целью повышения удобства экскурсий будет запущена цифровая гид-система с интерактивными картами, аудио- и видеосопровождением, а также онлайн-трансляциями.
Туристические сборы будут автоматически перечисляться в специальный фонд через биллинг отелей. Также процесс сдачи в аренду сельских домов будет упрощён и оформляться через приложение «Налог».
До конца 2026 года будет запущена платформа с искусственным интеллектом, интегрированная с системой «Безопасный город». Эта система будет анализировать поток туристов, их интересы и перемещения, формируя индивидуальные маршруты и динамические предложения.
Это сделает формирование цен более удобным и прозрачным. В заключение можно сказать, что эти цифровые нововведения ожидается, что выведут туристическую сферу Узбекистана на новый уровень.