Ushbu loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qarorida belgilangan. Bundan tashqari, "Samarqand meros yo‘li" nomli yangi turistik yo‘nalish tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
Toshkent shahrida esa modernizm davriga oid yodgorliklarni YuNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritish maqsadi qo‘yilgan. Shuningdek, shaharni mozaikalar soni bo‘yicha dunyoda yetakchi sifatida tan olishga intilish rejalashtirilgan.
O‘zbekiston turizmini rivojlantirish maqsadida turli chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Masalan, Sayyohlik mahsulotlarini targ‘ib qilish bo‘yicha qo‘mitada rais o‘rinbosari lavozimi joriy etiladi.
Bu lavozim Milliy PR-markaz va xorijdagi vakolatxonalar faoliyatini tashkil etish bilan shug‘ullanadi. Vakolatxonalar bir qator davlatlarda ochilib, O‘zbekistonning sayyohlik salohiyatini targ‘ib qiladi.
Shu bilan birga, qo‘mitaga vizasiz rejimni kengaytirish, mamlakatga kirishni soddalashtirish va turistik-transport logistikasini rivojlantirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish vazifasi yuklatilgan. 2026-yilgacha 2040-yilgacha mo‘ljallangan turizmni rivojlantirish strategiyasi ishlab chiqiladi.
Shuningdek, 2030-yilgacha bo‘lgan marketing strategiyasi ham ishlab chiqilib, xorijiy bozorlarda turistik mahsulotlarni faol targ‘ib qilish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, mamlakatdagi savdo markazlariga dunyoning mashhur kiyim brendlarini jalb qilish va milliy uslubdagi outlet-markazlar qurish rejasi mavjud.
2030-yilgacha Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xivada, keyinchalik esa boshqa turistik shaharlarda bunday markazlarni barpo etish ko‘zda tutilgan. Mazkur loyihalar O‘zbekiston turizmini yangi bosqichga olib chiqish, mamlakatni xalqaro maydonda yanada tanitish va iqtisodiyotni rivojlantirishga xizmat qiladi.

Хива станет первым в мире умным городом-музеем
Комплекс "Ичан-Кала", расположенный в Хиве, планируется превратить в первый в мире иммерсивный умный город-музей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект предусмотрен указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Кроме того, планируется создание нового туристического маршрута под названием "Самаркандский путь наследия".
В Ташкенте поставлена цель включить памятники эпохи модернизма в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. Также планируется стремление признать город мировым лидером по количеству мозаик.
Для развития туризма в Узбекистане будут реализованы различные меры. Например, в комитете по продвижению туристических продуктов будет введена должность заместителя председателя.
Эта должность будет заниматься организацией деятельности Национального PR-центра и представительств за рубежом. Представительства откроются в ряде стран и будут продвигать туристический потенциал Узбекистана.
Кроме того, комитету поручено разработать предложения по расширению безвизового режима, упрощению въезда в страну и развитию туристической транспортной логистики. До 2026 года будет разработана стратегия развития туризма, рассчитанная до 2040 года.
Также будет разработана маркетинговая стратегия до 2030 года, предусматривающая активное продвижение туристических продуктов на зарубежных рынках. Кроме того, существует план привлечения известных мировых брендов одежды в торговые центры страны и строительства аутлет-центров в национальном стиле.
До 2030 года планируется создание таких центров в Ташкенте, Самарканде, Бухаре и Хиве, а затем и в других туристических городах. Эти проекты направлены на вывод туризма Узбекистана на новый уровень, повышение международного признания страны и развитие экономики.