Toshkent havosi ifloslanishi bo‘yicha dunyoda 2-o‘rinda
20-noyabr kuni Toshkent shahri havo ifloslanishi bo‘yicha dunyodagi yirik shaharlar orasida yuqori o‘rinlardan birini egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
IQAir xalqaro portali ma’lumotlariga ko‘ra, poytaxtimiz dunyo megapolislari ichida ikkinchi o‘rinni qayd etdi. Ushbu holat havodagi zararli zarralar miqdori juda yuqori ekani va bu aholi salomatligi uchun jiddiy xavf tug‘dirayotganini ko‘rsatadi.
Toshkent vaqti bilan soat 18:55 da o‘lchangan ma’lumotlarga ko‘ra, havodagi PM 2,5 turdagi mayda zarrachalar konsentratsiyasi 166 mkg/m³ ni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti tavsiya qilgan me’yordan 33,2 baravar yuqori bo‘lib, vaziyatning qanchalik jiddiy ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
Mutaxassislar aholiga ehtiyot choralarini kuchaytirishni tavsiya qilmoqda. Zarur bo‘lmasa, ko‘chaga chiqmaslik, ayniqsa, nafas yo‘llari kasalliklari bilan og‘rigan insonlar tibbiy niqob taqishi muhim.
Uyga kirganda yuz va qo‘llarni yaxshilab yuvish, xonalarni changdan tozalash, eshik va derazalarni yopib qo‘yish ham havo ifloslanishidan himoyalanishda yordam beradi. Shuningdek, xona ichini nam latta bilan tozalashni odat qilish kerak.
O‘zgidromet ham avvalroq Toshkent havosi ifloslanishi bo‘yicha ogohlantirish bergan edi. Mutaxassislarning fikricha, bu holat keskin harorat o‘zgarishlari sabab yuzaga kelgan inversiya bilan bog‘liq.
Inversiya sharoitida zararli moddalar yerga yaqin havo qatlamida to‘planib qoladi va tarqalishi qiyinlashadi. Mazkur vaziyat Toshkent aholisi uchun ekologik xavfsizlik va shaxsiy ehtiyot choralarining muhimligini yana bir bor eslatib o‘tdi.

Загрязнение воздуха в Ташкенте занимает 2-е место в мире
20 ноября город Ташкент занял одно из ведущих мест среди крупных городов мира по уровню загрязнения воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным международного портала IQAir, наша столица заняла второе место среди мегаполисов мира. Эта ситуация свидетельствует о чрезвычайно высоком уровне вредных частиц в воздухе, что представляет серьезную угрозу для здоровья населения.
По данным, измеренным в 18:55 по ташкентскому времени, концентрация мелких частиц PM 2,5 в воздухе составила 166 мкг/м³. Этот показатель в 33,2 раза превышает рекомендованный Всемирной организацией здравоохранения уровень, что еще раз подтверждает серьезность ситуации.
Специалисты рекомендуют населению усилить меры предосторожности. Если нет необходимости, не выходить на улицу, особенно важно, чтобы люди с заболеваниями дыхательных путей носили медицинские маски.
При входе в дом тщательно мыть лицо и руки, очищать помещения от пыли, закрывать двери и окна — это также помогает защититься от загрязнения воздуха. Кроме того, следует привыкнуть протирать помещение влажной тряпкой.
Ранее О’згидромет также предупреждал о загрязнении воздуха в Ташкенте. По мнению специалистов, эта ситуация связана с инверсией, вызванной резкими изменениями температуры.
При инверсии вредные вещества накапливаются в нижних слоях воздуха близко к земле и распространяются с трудом. Эта ситуация вновь напомнила жителям Ташкента о важности экологической безопасности и личных мер предосторожности.