O‘zbekiston jinoyatchilik reytingida 8 pog‘ona pastladi
O‘zbekiston 2025 yildagi Global Organized Crime Index reytingida 108-o‘rinni egalladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu reytingda mamlakat 193 davlat orasida 8 pog‘ona pastga tushgan. Jinoyatchilikning umumiy ko‘rsatkichi 4,93 ballni tashkil etgan bo‘lib, bu 2023 yilga nisbatan 0,02 ballga kamaygan.
Biroq, bu ko‘rsatkich mamlakatning reytingdagi o‘rnini yaxshilashga yordam bermagan. Osiyo davlatlari orasida O‘zbekiston 46 mamlakat ichida 31-o‘rinda, Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqasida esa 8 davlat ichida 4-o‘rinda joylashgan.
Tashkil etilgan jinoyatchilikka qarshi kurashish qobiliyatini baholovchi barqarorlik indeksi esa 3,83 ballni tashkil etib, 0,04 ballga pasaygan. Natijada, O‘zbekiston jahon reytingida ikki pog‘onaga pastlab, 140-o‘ringa tushgan.
Osiyoda 31-o‘rin, mintaqada esa beshinchi o‘rin o‘zgarishsiz qolgan. Tahlilchilarning fikriga ko‘ra, mamlakatda barqarorlikni zaiflashtiruvchi bir qancha muammolar mavjud.
Jumladan, soxta dori-darmonlar, alkogol, qishloq xo‘jaligi kimyoviy moddalari va elektronika mahsulotlari savdosi kengaymoqda. Bu mahsulotlar asosan Farg‘ona vodiysi va Toshkentdagi yirik bozorlar orqali tarqalmoqda.
Bundan tashqari, noqonuniy oltin qazib olish bilan yiliga 30 mingga yaqin kishi shug‘ullanadi. Neft-gaz sohasida korrupsiya va shaffoflikning yetishmasligi ham muhim masalalardan biri hisoblanadi.
O‘zbekiston, shuningdek, afg‘on geroini uchun tranzit yo‘nalish sifatida qolmoqda. Kannabis va gashish aylanmasi o‘sishda davom etmoqda.
2024 yilda mamlakatda yirik mefedron laboratoriyasi aniqlangan, bu esa sintetik narkotiklarning ichki bozorda keng tarqalayotganini ko‘rsatadi. Shuningdek, davlat organlari va biznesga qarshi kiberhujumlar ko‘paygan.

Узбекистан опустился на 8 позиций в рейтинге преступности
В этом рейтинге страна опустилась на 8 позиций среди 193 государств. Общий показатель преступности составил 4,93 балла, что на 0,02 балла меньше по сравнению с 2023 годом.
Однако этот показатель не помог улучшить позицию страны в рейтинге. Среди азиатских стран Узбекистан занимает 31-е место из 46, а в регионе Центральной Азии и Кавказа — 4-е место из 8.
Индекс устойчивости, оценивающий способность бороться с организованной преступностью, составил 3,83 балла, снизившись на 0,04 балла. В результате Узбекистан опустился на две позиции в мировом рейтинге, заняв 140-е место.
В Азии 31-е место и в регионе пятое место остались без изменений. По мнению аналитиков, в стране существует ряд проблем, ослабляющих устойчивость.
В частности, расширяется торговля поддельными лекарствами, алкоголем, сельскохозяйственными химикатами и электронной продукцией. Эти товары в основном распространяются через крупные рынки Ферганской долины и Ташкента.
Кроме того, около 30 тысяч человек ежегодно занимаются незаконной добычей золота. Коррупция и недостаток прозрачности в нефтегазовом секторе также являются важными проблемами.
Узбекистан также остается транзитным маршрутом для афганского героина. Оборот каннабиса и гашиша продолжает расти.
В 2024 году в стране была обнаружена крупная лаборатория по производству мефедрона, что свидетельствует о широком распространении синтетических наркотиков на внутреннем рынке. Также участились кибератаки на государственные органы и бизнес.
Часто случаются случаи кражи денег с банковских карт, в частности, через мошенников, выдающих себя за сотрудников банка. Источник: zamin.uz