O‘zbekistonda avtomobilsiz hududlar tashkil etilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi mamlakat hududida avtomobilsiz zonalar tashkil etilayotgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qo‘mita ushbu hududlarning joylashuv manzillari bilan bog‘liq ro‘yxatni ham taqdim etdi. Hozirgi kunda Toshkent shahrida Taras Shevchenko ko‘chasi, Nukus shahrida «Do‘stlik» dam olish maskanidagi Kanal ko‘chasi, Samarqandda esa «Konigil» turistik qishlog‘i va Islom Karimov ko‘chasi avtomobillardan xoli hududlarga aylantirilgan.
Ushbu ro‘yxatning to‘liq shakli Turizm qo‘mitasining rasmiy veb-saytida e’lon qilingan. Mazkur tashabbusning asosiy maqsadi – mahalliy aholi hamda turistlar uchun qulay piyoda hududlarini yaratishdir.
Ayniqsa, Buxoro va Samarqand kabi yirik turistik markazlarda piyodalar uchun maxsus hududlar tashkil etilishi sayyohlar uchun yanada ko‘proq qulaylik yaratadi. Bu kabi hududlar turizm rivoji va atrof-muhitni muhofaza qilishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В Узбекистане создаются зоны без автомобилей
Комитет по туризму Республики Узбекистан сообщил о создании безавтомобильных зон на территории страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Комитет также предоставил список с адресами расположения этих зон. В настоящее время в городе Ташкент улица Тараса Шевченко, в городе Нукус улица Канал в зоне отдыха «Достлик», а в Самарканде туристическая деревня «Конигил» и улица Ислама Каримова стали зонами, свободными от автомобилей.
Полный список опубликован на официальном сайте Комитета по туризму. Основная цель этой инициативы – создание удобных пешеходных зон для местных жителей и туристов.
Особенно в крупных туристических центрах, таких как Бухара и Самарканд, создание специальных пешеходных зон обеспечит дополнительное удобство для туристов. Ожидается, что такие зоны будут способствовать развитию туризма и охране окружающей среды.