O‘zbekiston hukumati tomonidan dafn etish jarayonlarini takomillashtirishga qaratilgan yangi qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur qarorga ko‘ra, mamlakatda dafn ishlari bosqichma-bosqich raqamlashtiriladi. Ushbu o‘zgarishlar sohada shaffoflikni ta’minlash va nazoratni kuchaytirishga qaratilgan.
Qaror asosida vafot etgan shaxsni dafn etishga ruxsat berish, ushbu jarayonni ro‘yxatga olish va monitoring qilish maxsus elektron axborot tizimi orqali amalga oshiriladi. Bu tizim hujjatlarni rasmiylashtirishni tezlashtiradi, inson omilini kamaytiradi va barcha ma’lumotlarni yagona bazada jamlaydi.
Shu bilan birga, 2026 yil 1 iyunga qadar “FHDYO yagona elektron arxivi” tizimida maxsus modul — “Dafn etish ishlarini ro‘yxatga olish yagona elektron daftari” ishlab chiqilishi rejalashtirilgan. Ushbu modul yordamida qabristonlar, ruxsatnomalar va boshqa barcha ma’lumotlar elektron shaklda yuritiladi.
Modulning mobil ilovasi ham ishlab chiqilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, 2026 yil 1 martdan boshlab, vafot etgan shaxsning o‘limi qayd etilganidan so‘ng uning yaqinlariga My.gov.uz shaxsiy kabinetlari orqali avtomatik ravishda QR-kodli ma’lumotnoma yuboriladi.
Ushbu ma’lumotnoma rasmiy hujjat maqomiga ega bo‘lib, qog‘oz shaklidagi qo‘shimcha ishlarni kamaytiradi. 2026 yil 1 iyuldan 31 dekabrgacha Toshkent shahrida yangi tizim tajriba tariqasida joriy etiladi.
Ushbu davrda qabriston mudirlari dafn ishlariga ruxsatni faqat elektron tizim yoki mobil ilova orqali beradilar. Qog‘oz shaklidagi ro‘yxatga olish amaliyoti to‘liq bekor qilinadi.
Hukumatning ushbu qarori sohada tartib-intizomni kuchaytirish, korrupsiya xavfini kamaytirish va xizmatlarni shaffoflashtirishni maqsad qilgan. Elektron tizim joriy etilishi orqali aholi uchun qulaylik yaratiladi, zarur ma’lumotlarni tezkor olish va davlat xizmatlarini avtomatlashtirish imkoniyati oshadi.
Yangi tizimning to‘liq joriy etilishi bilan O‘zbekiston bo‘ylab yagona standart va zamonaviy nazorat tizimi shakllanishi kutilmoqda. Manba: Zamin.uz.

Процессы похорон будут цифровизированы: внедряется новая система
Правительство Узбекистана приняло новое решение, направленное на совершенствование процессов захоронения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому решению, в стране поэтапно будет цифровизирован процесс похорон. Эти изменения направлены на обеспечение прозрачности в сфере и усиление контроля.
На основании решения разрешение на захоронение умершего, регистрация и мониторинг данного процесса будут осуществляться через специальную электронную информационную систему. Эта система ускорит оформление документов, снизит влияние человеческого фактора и соберёт всю информацию в единой базе.
Кроме того, до 1 июня 2026 года планируется разработать специальный модуль — «Единый электронный реестр похоронных работ» в системе «Единый электронный архив ЗАГС». С помощью этого модуля кладбища, разрешения и вся другая информация будут вестись в электронном виде.
Также предусмотрена разработка мобильного приложения для модуля. Кроме того, с 1 марта 2026 года после регистрации смерти умершего его близким автоматически через личные кабинеты на My.gov.uz будет отправляться справка с QR-кодом.
Эта справка будет иметь статус официального документа и сократит дополнительную бумажную работу. С 1 июля по 31 декабря 2026 года новая система будет внедряться в Ташкенте в экспериментальном режиме.
В этот период заведующие кладбищами будут выдавать разрешения на похоронные работы только через электронную систему или мобильное приложение. Практика бумажной регистрации будет полностью отменена.
Это решение правительства направлено на усиление порядка и дисциплины в сфере, снижение риска коррупции и повышение прозрачности услуг. Внедрение электронной системы создаст удобства для населения, обеспечит быстрый доступ к необходимой информации и расширит возможности автоматизации государственных услуг.
С полным внедрением новой системы ожидается формирование единого стандарта и современной системы контроля по всей территории Узбекистана. Источник: Zamin.uz.