O‘zbekistonda turizm uchun yangi qulayliklar joriy etiladi
O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirish uchun bir qator yangiliklar va qulayliklar joriy etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hukumat qaroriga ko‘ra, mamlakatdagi yirik savdo-ko‘ngilochar markazlarga xalqaro darajadagi mashhur kiyim brendlari jalb qilinadi. Bundan tashqari, milliy me’moriy uslubni aks ettiruvchi zamonaviy autlet majmualari qurilishi rejalashtirilgan.
Ushbu loyihalar dastlab Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva shaharlarida amalga oshiriladi, keyinchalik esa boshqa turistik hududlarga bosqichma-bosqich kengaytiriladi. 2026-yil 1-fevraldan boshlab, O‘zbekistonni tark etayotgan xorijlik sayyohlar mamlakat ichida sotib olgan tovarlari uchun to‘lagan qo‘shilgan qiymat solig‘ini naqd pul shaklida qaytarib olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Ushbu qaror chet ellik mehmonlar uchun yurtimizga sayohatni yanada qulay va jozibador qilishni maqsad qilgan. Shuningdek, 2026-yil 1-martdan turizm sohasidagi startaplarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida yangi tizim joriy etiladi.
Xizmat turlarini yaratish va amaliyotga tatbiq etish xarajatlarining 50 foizigacha, yiliga 1 milliard so‘mgacha subsidiya ajratiladi. Bu chora-tadbirlar xususiy tashabbuslarni rag‘batlantirish va innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Bundan tashqari, xalqaro ekologik “yashil” sertifikatlarni olishga intilayotgan mehmonxonalarning xarajatlari ham davlat tomonidan yarim qismgacha qoplab beriladi. Bu orqali ekologik barqaror turizmni rivojlantirish va xizmatlar sifatini oshirish ko‘zda tutilgan.
Mazkur chora-tadbirlar natijasida mamlakatimizda turizm sohasida innovatsion g‘oyalarni qo‘llab-quvvatlash va zamonaviy infratuzilmani rivojlantirish uchun keng imkoniyatlar yaratilmoqda (manba: zamin.uz).

В Узбекистане вводятся новые удобства для туризма
В Узбекистане вводится ряд новшеств и удобств для развития туристической сферы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению правительства, в крупных торгово-развлекательных центрах страны будут привлекаться международно известные бренды одежды. Кроме того, планируется строительство современных аутлет-комплексов, отражающих национальный архитектурный стиль.
Эти проекты сначала будут реализованы в городах Ташкент, Самарканд, Бухара и Хива, а затем поэтапно расширены на другие туристические регионы. С 1 февраля 2026 года иностранные туристы, покидающие Узбекистан, смогут получить возврат налога на добавленную стоимость наличными за товары, приобретённые внутри страны.
Это решение направлено на то, чтобы сделать путешествия иностранных гостей в нашу страну более удобными и привлекательными. Также с 1 марта 2026 года будет введена новая система поддержки стартапов в туристической сфере.
До 50 процентов затрат на создание и внедрение видов услуг будет субсидироваться, при этом ежегодный лимит составляет 1 миллиард сумов. Эти меры направлены на стимулирование частной инициативы и поддержку инновационных идей.
Кроме того, государство возьмёт на себя до половины расходов гостиниц, стремящихся получить международные экологические «зелёные» сертификаты. Это направлено на развитие экологически устойчивого туризма и повышение качества услуг.
В результате этих мер создаются широкие возможности для поддержки инновационных идей в сфере туризма и развития современной инфраструктуры в нашей стране (источник: zamin.uz).