O‘zbekistonda o‘lim guvohnomalari raqamlashtiriladi
O‘zbekistonda o‘lim haqidagi guvohnomalarni ro‘yxatga olish jarayoni raqamlashtiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi bergan ma’lumotga ko‘ra, 2026 yil 1 martdan boshlab o‘lim haqidagi guvohnomalar elektron shaklda rasmiylashtiriladi va ularga QR-kod biriktiriladi. Mazkur hujjatlar avtomatik ravishda my.gov.uz portali orqali marhumning yaqin qarindoshlari, ya’ni turmush o‘rtog‘i, ota-onasi yoki farzandlarining shaxsiy kabinetiga yuboriladi.
Bu esa qog‘oz shaklidagi guvohnomalarni butunlay almashtiradi. Shuningdek, 2026 yil 1 iyunga qadar «Dafn bilan bog‘liq xizmatlarning yagona elektron reyestri» moduli ishga tushiriladi, bu tizim mobil ilovadan foydalanish imkonini ham beradi.
Mazkur platforma orqali dafn uchun barcha ruxsatnomalarni rasmiylashtirish yo‘lga qo‘yiladi. Toshkent shahrida esa 2026 yil 1 iyuldan 31 dekabrga qadar qog‘oz shaklidagi qabriston hisobini yuritish tajriba tariqasida bekor qilinadi.
Shu davrdan boshlab dafn ruxsatnomalari faqat raqamli shaklda beriladi. Bu yangiliklar aholiga qulaylik yaratish va xizmatlarni yanada soddalashtirishga qaratilgan.

В Узбекистане свидетельства о смерти будут цифровизированы
В Узбекистане процесс регистрации свидетельств о смерти будет цифровизирован. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Министерства юстиции, с 1 марта 2026 года свидетельства о смерти будут оформляться в электронном виде и к ним будет прикреплен QR-код. Эти документы автоматически будут отправляться через портал my.gov.uz в личные кабинеты близких родственников умершего, то есть супруга, родителей или детей.
Это полностью заменит бумажные свидетельства. Также до 1 июня 2026 года будет запущен модуль «Единый электронный реестр услуг, связанных с похоронами», который позволит использовать мобильное приложение.
Через эту платформу будет организовано оформление всех разрешений на похороны. В городе Ташкент с 1 июля по 31 декабря 2026 года в качестве эксперимента будет отменён учёт кладбищ в бумажном виде.
С этого периода разрешения на похороны будут выдаваться только в цифровом формате. Эти нововведения направлены на создание удобств для населения и упрощение услуг.