Toshkentda AI-80 benzini sotilishi taqiqlanadi
Toshkent shahrida havo sifati yomonlashgani sababli, bu masala bo‘yicha xavotirlar ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar ifloslanishning asosiy manbalaridan biri avtotransport vositalari ekanini ta’kidlamoqda. Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi rahbari Aziz Abduhakimovning so‘zlariga ko‘ra, ayniqsa AI-80 markali benzinning zararli ta’siri katta bo‘lgani aniqlangan.
Shu sababdan, ushbu yonilg‘ining sotilishi va mamlakatga olib kirilishi 1 dekabrdan boshlab to‘liq taqiqlanadi. Bu haqda qumita.uz xabar berdi.
Aziz Abduhakimovning ma’lumotlariga ko‘ra, AI-80 markali benzin arzonligi sababli ko‘p yillardan beri keng qo‘llanib kelgan va ayniqsa Toshkent shahridagi havoning ifloslanishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatgan. Ushbu qaror poytaxtdagi ekologik holatni yaxshilashga yordam beradi, deb kutilmoqda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Toshkentda avtomobillar soni so‘nggi yillarda keskin oshgan. Hozirda shahardagi ko‘chalarda kuniga bir millionga yaqin transport vositasi harakatlanadi.
Shularning 650 mingtasi Toshkentda ro‘yxatga olingan bo‘lsa, 300–350 mingta avtomobil viloyatlardan kirib keladi. Qiyoslash uchun, besh yil avval bu ko‘rsatkich deyarli ikki baravar kam edi.
Shuningdek, transport oqimini tartibga solish va havo sifatini yaxshilash maqsadida joriy qilingan yashil, sariq va qizil stiker tizimi ham o‘z samarasini berishi mumkinligi qayd etildi. Aziz Abduhakimovning aytishicha, boshqa davlatlarning tajribasi shuni ko‘rsatadiki, bunday usullar orqali eski va ekologiyaga zarar yetkazuvchi avtomobillar asta-sekin muomaladan chiqariladi.
Mutasaddilarning fikricha, bu kabi chora-tadbirlar Toshkent havosini tozalash va ekologik muammolarni kamaytirishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi.

В Ташкенте запретят продажу бензина AI-80
В связи с ухудшением качества воздуха в городе Ташкент растут опасения по этому поводу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалисты подчеркивают, что одним из основных источников загрязнения являются автотранспортные средства. По словам главы Национального комитета по экологии и изменению климата Азиза Абдухакимова, особенно вредное воздействие оказывает бензин марки AI-80.
По этой причине продажа и ввоз этого топлива в страну с 1 декабря будет полностью запрещена. Об этом сообщает qumita.uz.
По данным Азиза Абдухакимова, бензин марки AI-80 широко использовался в течение многих лет из-за своей дешевизны и особенно значительно влиял на загрязнение воздуха в Ташкенте. Ожидается, что это решение поможет улучшить экологическую ситуацию в столице.
Специалисты отмечают, что количество автомобилей в Ташкенте резко увеличилось за последние годы. В настоящее время на улицах города ежедневно передвигается около миллиона транспортных средств.
Из них 650 тысяч зарегистрированы в Ташкенте, а 300–350 тысяч автомобилей приезжают из регионов. Для сравнения, пять лет назад этот показатель был почти вдвое меньше.
Кроме того, введенная система зеленых, желтых и красных стикеров для регулирования транспортного потока и улучшения качества воздуха также может оказать положительный эффект. По словам Азиза Абдухакимова, опыт других стран показывает, что такими методами старые и экологически вредные автомобили постепенно выводятся из обращения.
По мнению ответственных лиц, такие меры являются важным шагом для очистки воздуха в Ташкенте и снижения экологических проблем.