Buxoro: Xalqaro biyennale va turizmda yangi bosqich
Buxoro 2025-yilda madaniyat va san’at sohasida dunyo diqqat markaziga aylangan shaharlardan biriga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
5-sentyabrdan 20-noyabrgacha ilk bor o‘tkazilgan Xalqaro san’at va madaniyat biyennalesi nafaqat O‘zbekiston, balki butun dunyo e’tiborini o‘ziga jalb qildi. Bu tadbir Buxoroning turizm salohiyatini yanada yuksaltirdi.
2025-yilda Buxoro turizm borasida yirik natijalarga erishdi. Shu yili shaharga 2 million 250 mingdan ortiq xorijiy sayyoh, shuningdek, 4 milliondan ziyod mahalliy mehmon tashrif buyurdi.
Biyennale esa bu raqamlarni yanada oshirib, Buxoroni xalqaro san’at ixlosmandlari uchun muhim manzilga aylantirdi. Tadbir davomida shaharga 1 million 600 ming mehmon tashrif buyurdi, ulardan 770 mingdan ortig‘i xorijiy sayyohlar edi.
Bu ko‘rsatkich biyennalening xalqaro miqyosdagi qiziqish uyg‘otganidan dalolat beradi. Ikki oy davom etgan ushbu madaniy tadbir nafaqat san’at va madaniyat sohasida, balki iqtisodiy jihatdan ham ijobiy natija berdi.
Mehmonlar oqimi natijasida turizm xizmatlari eksporti qariyb 210 million dollarga yetdi. Bu esa Buxoroning turistik brendi va mamlakatning jahon bozoridagi mavqeini mustahkamladi.
Biyennale davomida qadimiy shahar ruhi zamonaviy san’at installyatsiyalari bilan uyg‘unlashdi. Bu nafaqat tarixiy merosni, balki zamonaviy san’atni ham namoyish etuvchi noyob tadbir bo‘ldi.
Ushbu festival o‘zbek turizmida yangi bosqich boshlanganini ko‘rsatdi. 2025-yilgi Xalqaro biyennale Buxoroni dunyo madaniyat xaritasida yanada ravshan va ta’sirchan tarzda namoyon etdi.

Бухара: Международное биеннале и новый этап в туризме
В 2025 году Бухара стала одним из городов, привлекших внимание мира в области культуры и искусства. Об этом сообщает Zamin.uz.
С 5 сентября по 20 ноября впервые прошёл Международный биеннале искусства и культуры, который привлёк внимание не только Узбекистана, но и всего мира. Это мероприятие ещё больше повысило туристический потенциал Бухары.
В 2025 году Бухара достигла значительных результатов в сфере туризма. В этом году в город приехало более 2 миллионов 250 тысяч иностранных туристов, а также свыше 4 миллионов местных гостей.
Биеннале увеличило эти показатели, сделав Бухару важным местом для любителей международного искусства. Во время мероприятия город посетило 1 миллион 600 тысяч гостей, из которых более 770 тысяч были иностранными туристами.
Эти показатели свидетельствуют о международном интересе к биеннале. Двухмесячное культурное событие принесло положительные результаты не только в области искусства и культуры, но и в экономическом плане.
В результате притока гостей экспорт туристических услуг достиг почти 210 миллионов долларов. Это укрепило туристический бренд Бухары и позиции страны на мировом рынке.
Во время биеннале дух древнего города гармонично сочетался с современными художественными инсталляциями. Это стало уникальным событием, демонстрирующим не только историческое наследие, но и современное искусство.
Этот фестиваль показал начало нового этапа в узбекском туризме. Международный биеннале 2025 года ярко и впечатляюще представил Бухару на мировой культурной карте.