O‘zbekiston tashqi savdo hajmi 66,5 milliard dollarga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-oktyabr oylarida mamlakatimiz 210 ta davlat bilan savdo munosabatlarini amalga oshirgan. Ushbu davrda tashqi savdo hajmi 66,5 milliard AQSh dollariga yetdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 21,5 foizga yuqori. Eksport hajmi 29 milliard dollarni tashkil etib, 27,8 foizga oshgan.
Shu bilan birga, import hajmi 37,5 milliard dollar bo‘lib, 16,9 foizga o‘sish kuzatilgan. O‘zbekistonning asosiy savdo hamkorlari Xitoy va Rossiya hisoblanadi.
Xitoy bilan savdo hajmi umumiy ko‘rsatkichning 19,7 foizini, Rossiya bilan esa 15,9 foizini tashkil qilmoqda. Bundan tashqari, mamlakat dunyoning boshqa yirik iqtisodiyotlari va ko‘plab bozorlar bilan hamkorlikni mustahkamlashda davom etmoqda.
Avvalroq, Kursiv nashri O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi savdo aylanmasi 2024 yilda 14 milliard dollarga yetgani haqida xabar bergandi.

Объем внешней торговли Узбекистана достиг 66,5 миллиарда долларов
По данным Национального статистического комитета, в январе-октябре 2025 года наша страна осуществляла торговые отношения с 210 странами. За этот период объем внешней торговли достиг 66,5 миллиарда долларов США.
Этот показатель на 21,5% выше по сравнению с прошлым годом. Объем экспорта составил 29 миллиардов долларов, увеличившись на 27,8%.
При этом объем импорта составил 37,5 миллиарда долларов, что на 16,9% больше. Основными торговыми партнерами Узбекистана являются Китай и Россия.
Объем торговли с Китаем составляет 19,7% от общего показателя, а с Россией — 15,9%. Кроме того, страна продолжает укреплять сотрудничество с другими крупными экономиками мира и множеством рынков.
Ранее издание Kursiv сообщало, что товарооборот между Узбекистаном и Китаем в 2024 году достиг 14 миллиардов долларов.