O‘zbekistonda qurilish sohasida ekologik talablar kuchaytiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda yirik qurilish maydonlari fon monitoring stansiyalari va onlayn kuzatuv kameralari bilan jihozlanishi shart bo‘ladi. Bu haqda Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov 22-noyabr kuni jurnalistlar va ekologlar bilan bo‘lib o‘tgan muloqotda ma’lum qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 18-noyabr kuni imzolagan qaroriga muvofiq, qurilish obyektlarida xalqaro standartlarga yaqinlashtirilgan yangi ekologik talablar joriy etiladi. Qurilish boshlanishidan oldin har bir tashkilot monitoring stansiyalari va doimiy kuzatuv kameralarini o‘rnatishi majburiy bo‘ladi.
Ushbu talablar bosqichma-bosqich joriy qilinadi. 2026-yil 1-yanvardan 2000 kvadrat metrdan katta maydonlarda, 2027-yildan 1000 kvadrat metrdan yuqori hududlarda, 2028-yildan esa 500 kvadrat metrdan katta obyektlarda yangi qoidalar majburiy bo‘ladi.
Shuningdek, 2026-yildan boshlab maydonining 30 foizidan kam qismi ko‘kalamzor bo‘lgan, balandligi 12 metrdan oshadigan yoki umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq binolarni qurish taqiqlanadi. Bundan tashqari, 2026-yil 1-mayiga qadar tegishli vazirlik va idoralar tomonidan barcha katta obyektlarda tekshiruvlar o‘tkaziladi.
Ushbu tekshiruvlarda yer maydonining 25 foizini yashil hududlar tashkil etishi, suv purkagichlar va transport vositalari uchun yuvish hovuzlari mavjudligi hamda qurilish materiallari yopiq holda saqlanishi talab qilinadi. Aziz Abduhakimovning ta’kidlashicha, ushbu islohotlar iqtisodiy manfaat va ekologik barqarorlik o‘rtasidagi muvozanatni tiklashga qaratilgan.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mamlakatda ekologiyani qarorlar markaziga qo‘yish strategik vazifa hisoblanadi.

В строительстве вводятся новые экологические требования
В Узбекистане ужесточаются экологические требования в строительной сфере. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь крупные строительные площадки должны быть оснащены станциями фонового мониторинга и камерами онлайн-наблюдения. Об этом 22 ноября на встрече с журналистами и экологами сообщил председатель Национального комитета по экологии и изменению климата Азиз Абдухакимов.
В соответствии с указом президента Шавката Мирзиёева от 18 ноября вводятся новые экологические требования, приближенные к международным стандартам, на строительных объектах. Перед началом строительства каждая организация обязана установить станции мониторинга и постоянные камеры наблюдения.
Эти требования будут вводиться поэтапно. С 1 января 2026 года новые правила станут обязательными для площадей свыше 2000 квадратных метров, с 2027 года — для территорий свыше 1000 квадратных метров, а с 2028 года — для объектов площадью более 500 квадратных метров.
Кроме того, с 2026 года запрещается строительство зданий с площадью более 500 квадратных метров, если менее 30 процентов территории занято зелёными насаждениями, высота превышает 12 метров. Также до 1 мая 2026 года соответствующие министерства и ведомства проведут проверки всех крупных объектов.
В ходе этих проверок будет требоваться, чтобы 25 процентов земельного участка составляли зелёные зоны, наличие систем орошения и моечных бассейнов для транспортных средств, а строительные материалы хранились в закрытом виде. По словам Азиза Абдухакимова, эти реформы направлены на восстановление баланса между экономическими интересами и экологической устойчивостью.
По его словам, стратегической задачей страны является поставить экологию в центр принимаемых решений.