O‘zbekistonda havo sifati noyabr oxirigacha o‘zgarmaydi
O‘zbekistonning yirik shaharlarida havo sifati yaqin kunlarda yaxshilanmasligi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“O‘zgidromet” bergan ma’lumotlarga ko‘ra, inversiya jarayoni davom etayotgani sababli havo ifloslanish darajasi noyabr oyining oxiriga qadar o‘zgarishi kutilmayapti. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, havo muammolarining asosiy sabablari harorat inversiyasi, yog‘ingarchilikning yo‘qligi va qurg‘oqchilik bilan bog‘liq.
Havo qatlamlarining aralashmasligi natijasida PM2.5 kabi zararli mayda zarrachalar atmosferada to‘planib qolmoqda. Masalan, 23-noyabr kuni Toshkentda PM2.5 ko‘rsatkichi belgilangan me’yordan uch barobar yuqori bo‘lgani qayd etilgan.
Mutasaddilar bu holat mavsumiy ekanini, havo sifati faqat kuchli shamol, havo massalarining almashishi yoki yog‘ingarchilikdan so‘ng yaxshilanishi mumkinligini ma’lum qilishdi. Shu bilan birga, hozirgi kunlarda havo sifati qisqa vaqt ichida ham o‘zgarishi va ba’zi paytlarda xavfli darajaga yetishi ehtimoli borligi qayd etildi.
Aholiga ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etilmoqda. Xususan, ochiq havoda iloji boricha kamroq bo‘lish, tashqi faoliyatni cheklash va tashqariga chiqqanda niqob taqishni unutmang.

В Узбекистане качество воздуха не изменится до конца ноября
В крупных городах Узбекистана качество воздуха в ближайшие дни, вероятно, не улучшится. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным «Узгидромета», из-за продолжающегося процесса инверсии ожидается, что уровень загрязнения воздуха не изменится до конца ноября. По словам специалистов, основными причинами проблем с воздухом являются температурная инверсия, отсутствие осадков и засуха.
В результате отсутствия перемешивания воздушных слоев в атмосфере накапливаются вредные мелкие частицы, такие как PM2.5. Например, 23 ноября в Ташкенте уровень PM2.5 был зафиксирован в три раза выше установленной нормы.
Ответственные лица сообщили, что эта ситуация носит сезонный характер, и качество воздуха может улучшиться только после сильного ветра, смены воздушных масс или осадков. При этом отмечается, что в настоящее время качество воздуха может изменяться даже за короткий промежуток времени и иногда достигать опасного уровня.
Населению рекомендуется принимать меры предосторожности. В частности, по возможности меньше находиться на открытом воздухе, ограничить внешнюю активность и не забывать носить маску при выходе на улицу.