O‘zbekistonda gaz va neft qazib olish kamaymoqda
2025 yilning dastlabki o‘n oyida mamlakat bo‘yicha jami 35,5 milliard kub metr gaz qazib olingan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 5,3 foizga kamdir.
Shu bilan birga, neft qazib olish hajmi ham pasaygan. O‘tgan yili 602 ming tonna bo‘lgan neft qazib olish hajmi bu yil 547,3 ming tonnagacha qisqargan.
Gaz kondensati hajmi esa 1 million tonnadan 930,9 ming tonnaga tushgan. Gaz qazib olish hajmining kamayishi fonida qo‘shni Qozog‘iston Rossiya gazini O‘zbekistonga tranzit qilish hajmini oshirishga tayyorligini bildirgan.
Qozog‘iston, shuningdek, Toshkent bilan neft sanoati va atom energetikasi sohalarida hamkorlik qilishni rejalashtirmoqda. Qozog‘iston prognozlariga ko‘ra, joriy yilda Rossiya gazining O‘zbekistonga tranzit hajmi 6 milliard kub metrga yetishi kutilmoqda.
O‘tgan yilda bu ko‘rsatkich 5,6 milliard kub metrni tashkil etgan edi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sentabr oyida respublika geologlari Ustyurt platosida yirik gaz konini aniqlaganini ma’lum qildi.
Ushbu gaz koni zaxiralari yerning 7 kilometr chuqurligida joylashgani aytilmoqda. Bu kashfiyot mamlakatning gaz sanoatida yangi imkoniyatlar ochishi kutilmoqda.

В Узбекистане добыча газа и нефти сокращается
За первые десять месяцев 2025 года по стране было добыто всего 35,5 миллиарда кубометров газа. Этот показатель на 5,3% меньше по сравнению с прошлым годом.
Вместе с тем, объем добычи нефти также сократился. В прошлом году добыча нефти составляла 602 тысячи тонн, в этом году она уменьшилась до 547,3 тысячи тонн.
Объем газового конденсата снизился с 1 миллиона тонн до 930,9 тысячи тонн. На фоне снижения объема добычи газа соседний Казахстан заявил о готовности увеличить объем транзита российского газа в Узбекистан.
Казахстан также планирует сотрудничество с Ташкентом в сферах нефтяной промышленности и атомной энергетики. По прогнозам Казахстана, в текущем году объем транзита российского газа в Узбекистан достигнет 6 миллиардов кубометров.
В прошлом году этот показатель составлял 5,6 миллиарда кубометров. Кроме того, президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в сентябре сообщил, что республиканские геологи обнаружили крупное газовое месторождение на плато Устюрт.
Говорится, что запасы этого газового месторождения расположены на глубине 7 километров. Ожидается, что это открытие откроет новые возможности для газовой отрасли страны.