Sanoat korxonalariga chiqindilarni ikki barobarga kamaytirish talabi qo‘yildi
Milliy ekologiya qo‘mitasi barcha sanoat korxonalaridan zararli moddalar chiqindisini ikki baravarga kamaytirishni talab qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu talab 2025-yilning 1-dekabriga qadar bajarilishi shart etib belgilandi. Bu choralar atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik xavfsizlikni ta'minlash maqsadida amalga oshirilmoqda.
I va II toifaga kiruvchi korxonalar esa 2026-yilning 1-iyuliga qadar chiqindilarni tozalash uskunalari hamda avtomatik nazorat stansiyalarini o‘rnatishi lozim. Agar bu talablar bajarilmasa, korxonalar atrof-muhitni ifloslantirgani uchun to‘lanadigan kompensatsiya miqdori besh barobarga oshiriladi.
Shuningdek, chiqindilarni kamaytirish bo‘yicha belgilangan talablar bajarilmasa, korxona faoliyati o‘n kunlik muddatga to‘xtatilishi mumkin. Eng jiddiy holatlarda esa Milliy ekologiya qo‘mitasi “Ekologik nazorat to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq korxonani butunlay yopish tashabbusini ko‘tarishi ehtimoldan xoli emas.

Предприятиям промышленности было предъявлено требование сократить количество отходов в два раза
Национальный экологический комитет требует от всех промышленных предприятий сократить выбросы вредных веществ вдвое. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это требование должно быть выполнено до 1 декабря 2025 года. Эти меры принимаются с целью охраны окружающей среды и обеспечения экологической безопасности.
Предприятия I и II категории должны установить очистное оборудование и автоматические контрольные станции до 1 июля 2026 года. Если эти требования не будут выполнены, сумма компенсации за загрязнение окружающей среды увеличится в пять раз.
Кроме того, если требования по сокращению отходов не будут выполнены, деятельность предприятия может быть приостановлена на десять дней. В самых серьезных случаях Национальный экологический комитет может инициировать полное закрытие предприятия в соответствии с законом «Об экологическом контроле».