Toshkent-Samarqand yo‘li 1,5 soatga qisqaradi
Yaqin kelajakda Toshkent va Samarqand shaharlari orasidagi yo‘l qatnovi vaqti sezilarli darajada qisqarishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, yangi tezyurar temir yo‘l loyihasi amalga oshirilgach, bu masofa 1,5 soatga tezroq bosib o‘tiladi. Transport vazirligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, mazkur loyiha infratuzilmaviy o‘zgarishlarning muhim qismi hisoblanadi.
Transport vaziri o‘rinbosari Jasurbek Chorievning so‘zlariga ko‘ra, loyiha texnik-iqtisodiy asoslari Koreya Eksimbanki tomonidan ajratilgan grant asosida ishlab chiqilgan. Yangi yo‘nalishda Hyundai Rotem kompaniyasining 6 ta zamonaviy tezyurar poyezdi ishlaydi.
Ushbu poyezdlar 2025 yil boshidan yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatishni boshlashi rejalashtirilgan. Yangi temir yo‘l yo‘nalishi Toshkentdagi yangi xalqaro aeroportdan boshlanib, Samarqandgacha cho‘ziladi.
Bu loyiha yuk va yo‘lovchi tashishni alohida yo‘nalishlarga ajratish hamda tranzitni yengillashtirish imkoniyatini yaratadi. Amaldagi temir yo‘llarda bunday imtiyozlar mavjud emasligi sababli yangi yo‘l qurilishi zarur bo‘lgan.
Mazkur loyiha doirasida uchta muqobil yo‘nalish ishlab chiqilgan. Birinchi variant bo‘yicha yo‘l uzunligi 282 km bo‘lib, qatnov vaqti 1 soat 26 daqiqani tashkil etadi.
Ikkinchi variantda masofa 291,7 km, vaqt esa 1 soat 33 daqiqa. Uchinchi variant esa 302 km masofani 1 soat 45 daqiqada bosib o‘tishni ko‘zda tutadi.
Har bir yo‘nalishda ko‘plab ko‘priklar va tunellar qurilishi rejalashtirilgan. Loyihani moliyalashtirish masalasida Xitoy Eksimbanki va Yevropa Investitsiya banki qiziqish bildirgan.

Дорога Ташкент-Самарканд сократится на 1,5 часа
В ближайшем будущем ожидается значительное сокращение времени пути между городами Ташкент и Самарканд. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, после реализации нового проекта высокоскоростной железной дороги это расстояние будет преодолеваться на 1,5 часа быстрее. По данным, предоставленным Министерством транспорта, данный проект является важной частью инфраструктурных изменений.
По словам заместителя министра транспорта Жасурбека Чориева, технико-экономические обоснования проекта разработаны на грантовой основе, выделенной Корейским экспортно-импортным банком. На новом направлении будут работать 6 современных высокоскоростных поездов компании Hyundai Rotem.
Ожидается, что эти поезда начнут обслуживать пассажиров с начала 2025 года. Новый железнодорожный маршрут начинается от нового международного аэропорта в Ташкенте и протянется до Самарканда.
Этот проект создаст возможность разделения грузовых и пассажирских перевозок на отдельные направления, а также облегчит транзит. Поскольку на действующих железных дорогах таких преимуществ нет, строительство нового пути стало необходимым.
В рамках проекта разработано три альтернативных маршрута. По первому варианту длина пути составляет 282 км, время в пути — 1 час 26 минут.
По второму варианту расстояние — 291,7 км, время — 1 час 33 минуты. Третий вариант предусматривает преодоление 302 км за 1 час 45 минут.
На каждом маршруте планируется строительство множества мостов и туннелей. В вопросах финансирования проекта проявили интерес Китайский экспортно-импортный банк и Европейский инвестиционный банк.
Данный проект будет способствовать дальнейшему развитию транспортной системы страны. Источник информации: Spot.