O‘zbekiston sanoatida o‘sish va pasayish kuzatildi
O‘zbekistonning 2025 yil yanvar–oktyabr oylariga oid sanoat ko‘rsatkichlari e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu davrda mamlakat korxonalari tomonidan 865,8 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilgan. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 6,7 foiz ko‘pdir.
Biroq, energetika sohasida pasayish kuzatildi. Tabiiy gaz qazib chiqarish hajmi 35,5 milliard kub metrni tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich 2023 yilga nisbatan 3,5 milliard kub metrga, o‘tgan yilning 10 oylik statistikasi bilan solishtirganda esa 1,8 milliard kub metrga kamaygan. Avtomobil benzini ishlab chiqarishda ham qisqarish kuzatilgan.
Joriy yilning 10 oyligida 974,7 ming tonna benzin ishlab chiqarilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 131,5 ming tonnaga, 2024 yilning shu davriga qaraganda esa 118,7 ming tonnaga kam.
Neft qazib olish hajmi ham kamaydi. Bu yil 547,3 ming tonna neft qazib olingan bo‘lib, o‘tgan yilga nisbatan 54,7 ming tonnaga pasayish qayd etilgan.
Shu bilan birga, ayrim sohalarda o‘sish kuzatildi. Masalan, dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarish hajmi oshib, 978,1 ming tonnani tashkil etdi.
Bu o‘tgan yilgi ko‘rsatkichdan 100 ming tonnaga ko‘pdir. Ko‘mir ishlab chiqarish ham sezilarli darajada o‘sib, 6,5 million tonnadan oshdi.
Elektr energiyasi ishlab chiqarish hajmi ham ortdi. Hisobot davrida 69,2 milliard kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarilgan bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan 3,8 foizga ko‘proqdir.

В промышленности Узбекистана наблюдались рост и спад
Опубликованы промышленные показатели Узбекистана за январь–октябрь 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, за этот период предприятия страны произвели продукции на сумму 865,8 триллиона сумов. Это на 6,7 процента больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Однако в энергетическом секторе наблюдалось снижение. Объем добычи природного газа составил 35,5 миллиарда кубометров.
Этот показатель уменьшился на 3,5 миллиарда кубометров по сравнению с 2023 годом и на 1,8 миллиарда кубометров по сравнению со статистикой за 10 месяцев прошлого года. Также зафиксировано сокращение производства автомобильного бензина.
За 10 месяцев текущего года произведено 974,7 тысячи тонн бензина. Этот показатель на 131,5 тысячи тонн меньше, чем в прошлом году, и на 118,7 тысячи тонн меньше, чем за аналогичный период 2024 года.
Объем добычи нефти также снизился. В этом году добыто 547,3 тысячи тонн нефти, что на 54,7 тысячи тонн меньше, чем в прошлом году.
В то же время в некоторых отраслях наблюдался рост. Например, объем производства дизельного топлива увеличился и составил 978,1 тысячи тонн.
Это на 100 тысяч тонн больше показателя прошлого года. Производство угля также значительно выросло и превысило 6,5 миллиона тонн.
Объем производства электроэнергии также увеличился. За отчетный период произведено 69,2 миллиарда киловатт-часов электроэнергии, что на 3,8 процента больше, чем в прошлом году.