O‘zbekiston YuNESKOning oliy ta’lim konventsiyasiga qo‘shildi
O‘zbekiston YuNESKOning oliy ta’lim bo‘yicha malakalarni tan olishga oid Global konventsiyasini ratifikatsiya qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu xalqaro hujjatga qo‘shilish orqali o‘zbekistonliklarning diplomlarini xorijiy davlatlarda tan olish jarayoni sezilarli darajada yengillashtiriladi. Konventsiyaga a’zo mamlakatlarda o‘zbek diplomlarini legallashtirish endilikda osonroq bo‘ladi.
Ratifikatsiya akti rasmiy ravishda YuNESKOga topshirilganidan keyin uch oy o‘tib, O‘zbekiston mazkur Konventsiya to‘liq ishtirokchisiga aylanadi. Bu esa o‘zbekistonliklarga Janubiy Koreya, Yaponiya, Avstraliya va Yangi Zelandiya kabi davlatlarda o‘z malakalarini tasdiqlashni soddalashtiradi.
Ushbu davlatlar nafaqat yuqori malakali mutaxassislarga ehtiyoj sezadi, balki diplomlarni tan olish jarayonining shaffofligi bilan ham ajralib turadi. Shuni alohida ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston Markaziy Osiyoda ushbu Konventsiyaga qo‘shilgan birinchi davlat bo‘lib, dunyo bo‘yicha 39-davlat sifatida ro‘yxatga kiritiladi.

Узбекистан присоединился к Конвенции ЮНЕСКО о высшем образовании
Узбекистан ратифицировал Глобальную конвенцию ЮНЕСКО о признании квалификаций в области высшего образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Присоединение к этому международному документу значительно упростит процесс признания дипломов узбекистанцев в иностранных государствах. В странах, являющихся членами Конвенции, легализация узбекских дипломов теперь станет проще.
После официальной передачи акта ратификации в ЮНЕСКО и по истечении трёх месяцев Узбекистан станет полноправным участником данной Конвенции. Это упростит подтверждение квалификаций узбекистанцев в таких странах, как Южная Корея, Япония, Австралия и Новая Зеландия.
Эти страны не только испытывают потребность в высококвалифицированных специалистах, но и отличаются прозрачностью процесса признания дипломов. Следует особо подчеркнуть, что Узбекистан стал первой страной в Центральной Азии, присоединившейся к этой Конвенции, и будет зарегистрирован как 39-я страна в мире.
Это способствует укреплению позиции нашей страны в международной системе образования. Источник: zamin.uz