Ushbu qaror Prezident Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva topshirig‘i bilan qabul qilingan. Allamjonov shu yilning iyun oyidan buyon jamoatchilik asosidagi mustaqil maslahatchi sifatidagi ishini ham davom ettiradi.
Mazkur tayinlov AQSh va O‘zbekiston o‘rtasidagi ishbilarmonlik va investitsiya kengashi faoliyati bilan bevosita bog‘liqdir. Ushbu kengash noyabr oyida prezident farmoniga muvofiq tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy vazifasi strategik biznes tashabbuslarini muvofiqlashtirish, yirik investitsiya loyihalarini rivojlantirish va nazorat qilishdan iboratdir.
Kengashni O‘zbekiston tomonidan Saida Mirziyoyeva, AQSh tomonidan esa maxsus vakil Serjio Gor boshqaradi. Farmonga muvofiq, 2026 yil 1 yanvardan boshlab O‘zbekistonning AQShdagi elchixonasi tarkibiga yangi lavozim – Maslahatchi elchi kiritilishi belgilandi.
Ushbu lavozim egasi Prezident Administratsiyasi rahbariga hisobot beradi va ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishda O‘zbekistonning AQShdagi diplomatik vakolatxonasi rahbariga ko‘maklashadi.

Комил Алламжонов назначен уполномоченным представителем в США
Комил Исмоилович Алламжонов назначен полномочным представителем Администрации Президента в США. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это решение было принято по поручению руководителя Администрации Президента Саиды Мирзиёевой. Алламжонов с июня этого года продолжает работать в качестве независимого советника на общественных началах.
Данное назначение напрямую связано с деятельностью Совета по деловому сотрудничеству и инвестициям между США и Узбекистаном. Этот совет был создан в ноябре в соответствии с указом президента, и его основная задача — координация стратегических бизнес-инициатив, развитие и контроль крупных инвестиционных проектов.
Советом со стороны Узбекистана руководит Саида Мирзиёева, а со стороны США — специальный представитель Серхио Гур. В соответствии с указом, с 1 января 2026 года в составе посольства Узбекистана в США будет введена новая должность — советник-посланник.
Обладатель этой должности будет отчитываться перед руководителем Администрации Президента и содействовать главе дипломатического представительства Узбекистана в США в развитии двусторонних отношений.