Nyu-York meri Erik Adams Toshkentdagi Islom markazida bo‘ldi
Ushbu markaz O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, uning asosiy maqsadi islom madaniy merosini o‘rganish va keng jamoatchilikka yetkazishdir. Tashrif davomida mehmonlarga markazning faoliyati, uning ilmiy-ma’rifiy yo‘nalishlari va tarixiy ahamiyati haqida batafsil ma’lumot berildi.
Markazda qadimiy qo‘lyozmalar, noyob artefaktlar va zamonaviy texnologiyalar yordamida yaratilgan interaktiv ekspozitsiyalar mavjud. Erik Adams ushbu markazga tashrif buyurgach, islom dinining tinchlik, insonparvarlik va ulug‘ sivilizatsiya merosini yanada chuqurroq anglaganini ta’kidladi.
U shuningdek, markaz har bir kishiga islomning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan ulkan hissasini obyektiv ravishda ko‘rish imkonini berishini qayd etdi. Erik Adamsning so‘zlariga ko‘ra, markazda video kontent, interaktiv texnologiyalar va sun’iy intellekt asosida tashkil etilgan ekspozitsiyalar mehmonlarda kuchli taassurot qoldiradi.
Bunday zamonaviy yondashuv ko‘rgazmalarni barcha yoshdagi insonlar uchun tushunarli va qiziqarli qiladi. Tashrif davomida Nyu-York meri islomgacha bo‘lgan davr va Birinchi Uyg‘onish davriga bag‘ishlangan ekspozitsiyalar bilan yaqindan tanishdi.
U Qur’oni karim zali va boshqa bo‘limlarga ham tashrif buyurib, u yerdagi boy madaniy va ilmiy merosni o‘rgandi. Eslatib o‘tamiz, Birinchi Uyg‘onish IX-XII asrlarda Buxoro, Samarqand, Xorazm va mintaqaning boshqa shaharlarida ilm-fan, madaniyat va falsafaning yuksalgan davrini ifodalovchi ilmiy atama hisoblanadi.

Мэр Нью-Йорка Эрик Адамс посетил Исламский центр в Ташкенте
Мэр города Нью-Йорк Эрик Адамс посетил Исламский центр цивилизации, расположенный в Ташкенте, в качестве главы делегации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот центр был создан по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, и его основная цель — изучение исламского культурного наследия и донесение его до широкой общественности. Во время визита гостям была предоставлена подробная информация о деятельности центра, его научно-просветительских направлениях и историческом значении.
В центре представлены древние рукописи, уникальные артефакты и интерактивные экспозиции, созданные с использованием современных технологий. После посещения центра Эрик Адамс подчеркнул, что глубже осознал мирный, гуманистический и великий цивилизационный вклад ислама.
Он также отметил, что центр предоставляет каждому возможность объективно увидеть огромный вклад ислама в мировую цивилизацию. По словам Эрика Адамса, экспозиции, организованные с использованием видеоконтента, интерактивных технологий и искусственного интеллекта, производят сильное впечатление на посетителей.
Такой современный подход делает выставки понятными и интересными для людей всех возрастов. Во время визита мэр Нью-Йорка подробно ознакомился с экспозициями, посвящёнными периоду до ислама и Первому Возрождению.
Он также посетил зал Священного Корана и другие отделы, изучив богатое культурное и научное наследие, представленное там. Напомним, что Первое Возрождение — это научный термин, обозначающий период IX-XII веков в Бухаре, Самарканде, Хорезме и других городах региона, когда происходил расцвет науки, культуры и философии.