Toshkentda ekologiyani yaxshilash uchun yangi chora-tadbirlar belgilandi
Bu haqda Prezidentning “Toshkent shahrida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha kechiktirib bo‘lmaydigan chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi farmonida ko‘rsatilgan. Farmonga ko‘ra, Suv xo‘jaligi vazirligi va “O‘zsuvtaminot” aksiyadorlik jamiyati hamkorlikda uch oy ichida shahar hududining sharq, g‘arb, shimol va janubiy qismlarida kamida uchta sun’iy ko‘l va suv havzalari barpo etishi lozim.
Ushbu ko‘llar va havzalar havo tarkibidagi chang miqdorini kamaytirish, mikroiqlimni barqarorlashtirish va ekologik muvozanatni saqlashga xizmat qiladi. Shuningdek, farmonda yoz va kuz fasllarida shahardagi asosiy yo‘llar bo‘yidagi daraxt va butalarni haftasiga uch marta, kunning birinchi yarmida yuvib turish talabi belgilangan.
Bu choralar shahar ekologiyasini yaxshilashga qaratilgan muhim qadamdir. Bundan tashqari, jismoniy va yuridik shaxslar egaligidagi hududlarda daraxt va o‘simliklarni sug‘orish uchun ichimlik suvidan foydalanishga qo‘yilgan vaqtli cheklovlar bahor va yoz mavsumida bekor qilinadi.
Oldin amal qilgan cheklovlar, ya’ni soat 23:59 dan 05:00 gacha bo‘lgan davrdagi cheklov, endi tatbiq etilmaydi. Biroq ichimlik suvini boshqa maqsadlarda ishlatishga oid amaldagi cheklovlar o‘z kuchida qoladi, bu esa suvdan oqilona foydalanishni ta’minlashga qaratilgan.
Shahar hududida favvoralar soni ikki barobarga oshirilishi rejalashtirilgan. Ushbu tadbirlar Umummilliy ekologik muammolarni bartaraf etish jamg‘armasi mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Bu kabi loyihalar Toshkent shahrida yashash sifatini oshirish va ekologik barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan.

В Ташкенте определены новые меры по улучшению экологии
В городе Ташкенте определен ряд мер по улучшению экологической обстановки и повышению качества воздуха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в указе Президента «О неотложных мерах по улучшению экологической ситуации в городе Ташкенте». Согласно указу, Министерство водного хозяйства и акционерное общество «Узсувтаминот» должны совместно в течение трех месяцев создать не менее трех искусственных озер и водоемов в восточной, западной, северной и южной частях города.
Эти озера и водоемы будут способствовать снижению содержания пыли в воздухе, стабилизации микроклимата и сохранению экологического баланса. Также в указе предусмотрено требование мыть деревья и кустарники вдоль основных городских дорог три раза в неделю в первой половине дня в летний и осенний периоды.
Эти меры являются важным шагом по улучшению городской экологии. Кроме того, временные ограничения на использование питьевой воды для полива деревьев и растений на территориях, принадлежащих физическим и юридическим лицам, будут отменены в весенне-летний период.
Ранее действовавшее ограничение с 23:59 до 05:00 теперь не применяется. Однако действующие ограничения на использование питьевой воды в других целях остаются в силе, что направлено на рациональное использование воды.
Количество фонтанов в городе планируется увеличить вдвое. Эти мероприятия будут финансироваться за счет средств Фонда по решению общенациональных экологических проблем.
Подобные проекты направлены на повышение качества жизни в городе Ташкент и обеспечение экологической устойчивости.