Guliston, G‘ijduvon va Bo‘kada hokimlar almashtirildi
Bugun Guliston shahri, G‘ijduvon va Bo‘ka tumanlarida Xalq deputatlari mahalliy kengashining navbatdan tashqari sessiyalari tashkil etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yig‘ilishlar tanqidiy va tahliliy ruhda o‘tib, viloyat rahbarlari to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishtirok etdi. Sessiya davomida hududlarda mavjud muammolar atroflicha muhokama qilindi va rahbarlarning faoliyatiga baho berildi.
Asosiy e’tibor kambag‘allikni qisqartirish, aholi bandligini oshirish va yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalariga qaratildi. Ushbu yo‘nalishlarda Guliston shahri, G‘ijduvon va Bo‘ka tumanlari rahbarlarining faoliyati qoniqarsiz deb topildi.
Shu sababli, tashkiliy masalalar ko‘rib chiqilib, tegishli qarorlar qabul qilindi. Guliston shahrida Xojimanov Jamoliddin Xusniddinovich hokimlik lavozimidan ozod qilindi.
Uning o‘rniga Sirdaryo viloyati IIB boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritgan O‘ktamjonov Farrux O‘ktamjonovich tayinlandi. G‘ijduvon tumanida Ashurov Sherzod Raximovich hokimlikdan chetlatilib, uning o‘rniga «G‘ijduvon» erkin iqtisodiy zonasi direksiyasi direktori lavozimida ishlagan Umarov Farhod Baqoyevich hokim etib tasdiqlandi.
Shuningdek, Bo‘ka tumanida ham Begmatov Baxtiyor Paxriddinovich lavozimidan ozod qilinib, uning o‘rniga Parkent tumani hokimi vazifasida ishlagan Isoqulov Sardor Dadajonovich tayinlandi. Mazkur o‘zgarishlar hududlarda ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni samarali hal qilish va rahbarlardan yuqori natijadorlik talab etilayotganini ko‘rsatadi.

Гулистан, Гиждувон и Бека назначены новые хокимы
Сегодня в городе Гулистан, а также в Гиждуванском и Бокинском районах были проведены внеочередные сессии местных советов народных депутатов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти собрания прошли в критическом и аналитическом ключе, при прямом участии руководителей области. В ходе сессий подробно обсуждались существующие в регионах проблемы и оценивалась деятельность руководителей.
Основное внимание было уделено вопросам сокращения бедности, увеличения занятости населения и реализации новых инвестиционных проектов. Деятельность руководителей города Гулистан, Гиждуванского и Бокинского районов в этих направлениях была признана неудовлетворительной.
По этой причине были рассмотрены организационные вопросы и приняты соответствующие решения. В городе Гулистан с должности акима освобожден Ходжиманов Джамолиддин Хусниддинович.
Его место занял Октамджонов Фаррух Октамджонович, ранее занимавший должность первого заместителя начальника УВД Сырдарьинской области. В Гиждуванском районе с должности акима снят Ашуров Шерзод Рахимович, а на его место утвержден Умаров Фарход Бакоевич, ранее работавший директором дирекции свободной экономической зоны «Гиждуван».
Также в Бокинском районе с должности освобожден Бегматов Бахтиёр Пахриддинович, а на его место назначен Исокулов Сардор Дадажонович, ранее занимавший должность акима Паркентского района. Эти изменения свидетельствуют о том, что в регионах требуется эффективное решение социально-экономических вопросов и от руководителей ожидается высокая результативность.