Veterinariya xizmatlariga 290 milliard so‘m sarflandi
O‘zbekiston fuqarolari 2025-yilning dastlabki o‘n oyida hayvonlarni davolash uchun veterinariya xizmatlariga jami 290,7 milliard so‘m sarflashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotni Davlat statistika qo‘mitasi e’lon qilgan. Mazkur davrda veterinariya xizmatlari bozori 19 foizga o‘sdi.
Toshkent shahri aholisi bu xizmatlarga eng ko‘p mablag‘ ajratgan bo‘lib, ularning xarajatlari 161,8 milliard so‘mni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich umumiy xarajatlarning yarmidan ortiq qismini tashkil qiladi.
Hududlar orasida Surxondaryo viloyati 61,2 milliard so‘m bilan yetakchilik qilmoqda. Boshqa hududlarda esa veterinar xizmatlariga sarflangan mablag‘lar ancha past.
Masalan, Sirdaryo viloyatida bu ko‘rsatkich atigi 0,9 milliard so‘mni tashkil etgan. Ushbu raqamlar veterinariya xizmatlariga bo‘lgan talab va mintaqalar bo‘yicha farqlarni aniq ko‘rsatmoqda.

Ветеринарные услуги обошлись в 290 миллиардов сум
Граждане Узбекистана в первые десять месяцев 2025 года потратили на ветеринарные услуги для лечения животных в общей сложности 290,7 миллиарда сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти данные опубликованы Государственным комитетом статистики. За этот период рынок ветеринарных услуг вырос на 19 процентов.
Жители города Ташкента выделили на эти услуги наибольшие средства, их расходы составили 161,8 миллиарда сум. Этот показатель составляет более половины от общих расходов.
Среди регионов лидирует Сурхандарьинская область с 61,2 миллиарда сум. В других регионах затраты на ветеринарные услуги значительно ниже.
Например, в Сырдарьинской области этот показатель составил всего 0,9 миллиарда сум. Эти цифры ясно показывают спрос на ветеринарные услуги и различия по регионам.