Prezident matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, Oqdaryo, Payariq, Pastdarg‘om, Toyloq va Samarqand tumanlaridan jami 17,5 ming gektar yer shaharga qo‘shiladi. Ushbu o‘zgarish natijasida shahar aholisi 604 mingdan 882 ming nafargacha oshishi kutilmoqda.
Shahar infratuzilmasini yaxshilash maqsadida uchta yirik massiv — «Shirin», «Temiryo‘l orti» va «Qorasuv-2»da 700 dan ortiq ko‘p qavatli uylar qurilishi rejalashtirilgan. Bu uylar 300 mingdan ziyod aholiga zamonaviy yashash sharoitlarini taqdim etadi.
Yangi hududlarda maktablar, bolalar bog‘chalari, shifoxonalar, oliy ta’lim muassasalari, savdo va biznes markazlari, mehmonxonalar hamda dam olish maskanlari barpo etilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, 49 ta viloyat tashkilotini «Shirin» massiviga ko‘chirish ishlari kelgusi yilda amalga oshiriladi.
Yil oxirigacha «Qoradaryo» ustidan o‘tuvchi 577 metr uzunlikdagi ko‘prik foydalanishga topshiriladi. Bu yangi massivni shahar markazi bilan bog‘lashni osonlashtiradi.
Bundan tashqari, ispan investorlar bilan hamkorlikda uch massivning kanalizatsiya tizimini to‘liq yangilash ishlari olib boriladi. Yuk transporti harakatini cheklash maqsadida magistral yo‘l bo‘ylab to‘rtta logistika markazi qurilishi ham rejalashtirilgan.
Samarqandning ushbu kengayishi qadimiy shaharni yanada zamonaviy, qulay va imkoniyatlarga boy megapolisga aylantirishga xizmat qiladigan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Самаркандская область расширяется, будет построено жилье для 300 тысяч человек
По информации пресс-службы Президента, к городу будет присоединено в общей сложности 17,5 тысяч гектаров земли из районов Акдарья, Пайариқ, Пастдаргом, Тойлоқ и Самарканд. В результате этих изменений население города ожидается увеличится с 604 тысяч до 882 тысяч человек.
С целью улучшения городской инфраструктуры планируется строительство более 700 многоэтажных домов в трёх крупных микрорайонах — «Ширин», «Темирйўл орти» и «Қорасув-2». Эти дома предоставят современные условия проживания более чем 300 тысячам жителей.
В новых районах предусмотрено строительство школ, детских садов, больниц, высших учебных заведений, торгово-бизнес-центров, гостиниц и зон отдыха. Также в следующем году планируется перенос 49 областных организаций в микрорайон «Ширин».
До конца года будет введён в эксплуатацию мост длиной 577 метров через реку Қорадарё. Это облегчит связь нового микрорайона с центром города.
Кроме того, совместно с испанскими инвесторами будет проведена полная реконструкция канализационной системы трёх микрорайонов. С целью ограничения движения грузового транспорта вдоль магистральной дороги планируется строительство четырёх логистических центров.
Расширение Самарканда рассматривается как важный шаг, который поможет превратить древний город в более современный, удобный и богатый возможностями мегаполис.