Urgut: Qishloq xo‘jaligidan sanoat markazigacha
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyati xalq deputatlari Kengashi sessiyasida viloyat aholisi soni 4,3 milliondan oshgani haqida ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Viloyatning eng yirik hududlaridan biri Urgut tumani bo‘lib, bu yerda 600 mingdan ortiq aholi istiqomat qiladi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Urgut tumani uzoq yillar davomida viloyatda qishloq xo‘jaligi sohasida yetakchi bo‘lib kelgan.
Biroq, so‘nggi yillarda tuman sanoat markaziga aylanish jarayonini boshdan kechirmoqda. Bu o‘zgarishda Urgut erkin iqtisodiy zonasining tashkil etilishi muhim ahamiyat kasb etdi.
Ushbu hududda umumiy qiymati 860 million dollar bo‘lgan 74 loyiha amalga oshirilgan va bu tumanni yirik sanoat markaziga aylantirishga yordam berdi. Tumanda sanoatning rivojlanishi savdo va xizmat ko‘rsatish sohalarining ham o‘sishiga turtki berdi.
Bugungi kunda Urgut tumani viloyatda sanoat bo‘yicha uchinchi, xizmat ko‘rsatish bo‘yicha esa to‘rtinchi o‘rinda turadi. Bundan tashqari, tumanda yana bir muhim loyiha amalga oshirildi — 55 kilometr uzunlikdagi temiryo‘l yo‘nalishi ishga tushirildi.
Ushbu temiryo‘lni elektrlashtirish ishlari kelasi yilda yakunlanishi rejalashtirilgan. Mazkur yangi infratuzilma Urgut tumanida yashash sharoitlarini yaxshilash bilan birga, sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalari uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Shu tariqa, Urgut tumani nafaqat Samarqand viloyati, balki butun respublika uchun muhim sanoat markaziga aylanmoqda.

Urgut: От сельского хозяйства к промышленному центру
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на сессии Совета народных депутатов Самаркандской области сообщил, что численность населения области превысила 4,3 миллиона человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одним из крупнейших районов области является Ургутский район, где проживает более 600 тысяч человек. По словам президента, Ургутский район в течение многих лет был лидером в области сельского хозяйства в регионе.
Однако в последние годы район переживает процесс превращения в промышленный центр. В этом изменении важную роль сыграло создание свободной экономической зоны Ургут.
В этом районе реализовано 74 проекта общей стоимостью 860 миллионов долларов, что помогло превратить район в крупный промышленный центр. Развитие промышленности в районе также способствовало росту торговли и сферы услуг.
В настоящее время Ургутский район занимает третье место в области по промышленности и четвертое по сфере услуг. Кроме того, в районе реализован ещё один важный проект — запущена железнодорожная линия длиной 55 километров.
Работы по электрификации этой железной дороги планируется завершить в следующем году. Эта новая инфраструктура улучшит условия жизни в Ургутском районе и создаст новые возможности для промышленности, сельского хозяйства и сферы услуг.
Таким образом, Ургутский район становится важным промышленным центром не только для Самаркандской области, но и для всей республики.