Mahdumi A’zam ziyoratgohi obodonlashtirilmoqda
Prezidentimiz Samarqand viloyatining Oqdaryo tumani, Dahbed shaharchasida joylashgan Mahdumi A’zam ziyoratgohi hududida amalga oshirilayotgan obodonlashtirish va rekonstruksiya ishlari bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ziyoratgohni obod qilish bo‘yicha loyiha bilan davlat rahbari joriy yilning mart oyida tanishgan edi. Mahdumi A’zam aslida hozirgi Namangan viloyatining Kosonsoy tumanida tug‘ilgan.
U naqshbandiya tariqatining yirik namoyandalaridan biri bo‘lib, yoshlik chog‘ida Farg‘onada ta’lim olgan va keyinchalik Samarqandda Xoja Ahror Valiyning shogirdi bo‘lgan. Mahdumi A’zam tariqat ilmi bo‘yicha 30 dan ortiq asar yozgan va ko‘plab shogirdlar tayyorlagan.
Uning diniy va ilmiy xizmatlari uchun “Mahdumi A’zam” unvoni berilgan. U Samarqand viloyatida abadiy qo‘nim topgan.
Yalangtosh Bahodir ushbu zotning qabri ustiga dahma, katta masjid va madrasa qurdirdi. U o‘zi ham vafotidan so‘ng shu yerda dafn etilgan.
Ziyoratgohda 50 dan ortiq qabr toshlari saqlanib qolgan bo‘lib, ular orasida Afg‘onistonning ikki nafar hukmdori ham dafn etilgani tarixiy manbalarda qayd etilgan. Bugungi kunda ziyoratgohda keng ko‘lamli qurilish va obodonlashtirish ishlari olib borilmoqda.
Maydoni 5 gektarga yaqin bo‘lgan bu hududda zamonaviy infratuzilma barpo etilmoqda. Ziyoratchilar uchun uch qavatli avtoturargoh, kirish darvozasi, ma’muriy binolar, tahoratxona, ming kishilik masjid va qo‘shimcha ayvonlar qurilmoqda.
Ushbu loyihalar keluvchilarga qulaylik yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda. Rekonstruksiyadan so‘ng ziyoratgoh bir vaqtning o‘zida 35 ming nafar ziyoratchini qabul qilish imkoniga ega bo‘ladi.
Ilgari bu ko‘rsatkich atigi 5 ming kishi edi. Shuningdek, hududda 40 dan ortiq savdo va xizmat ko‘rsatish nuqtalari tashkil etiladi, daraxtlar ekilib, bog‘ va ko‘kalamzorlashtirish ishlari yo‘lga qo‘yiladi.
Prezident ziyoratgohda Qur’on tilovatini tingladi, daraxt ekdi va Mahdumi A’zamning ruhini yodga oldi. Shuningdek, hududni yanada obod qilish va asrlarga tatigulik daraxtlarni ekish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Махдуми Азам место паломничества благоустраивается
Президент ознакомился с работами по благоустройству и реконструкции территории Махдуми Азам, расположенной в городском поселке Дахбед Окдарьинского района Самаркандской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства ознакомился с проектом благоустройства этого места паломничества в марте текущего года. Махдуми Азам родился в нынешнем Косонсойском районе Наманганской области.
Он был одним из видных представителей тариката накшбандия, в молодости учился в Фергане, а позже стал учеником Ходжи Ахрара Валия в Самарканде. Махдуми Азам написал более 30 трудов по науке тариката и подготовил множество учеников.
За его религиозные и научные заслуги ему было присвоено звание «Махдуми Азам». Он навсегда обрел покой в Самаркандской области.
Ялантош Бахадир построил над его могилой дахму, большую мечеть и медресе. Сам он также был похоронен здесь после своей смерти.
В святыне сохранилось более 50 надгробий, среди которых, согласно историческим источникам, похоронены два правителя Афганистана. В настоящее время на территории святого места ведутся масштабные строительные и благоустроительные работы.
На площади около 5 гектаров создается современная инфраструктура. Для паломников строятся трехэтажная автостоянка, входные ворота, административные здания, места для омовения, мечеть на тысячу человек и дополнительные беседки.
Эти проекты реализуются с целью создания удобств для посетителей. После реконструкции святыня сможет одновременно принимать 35 тысяч паломников.
Ранее этот показатель составлял всего 5 тысяч человек. Кроме того, на территории будет организовано более 40 торговых и сервисных точек, высажены деревья, проведены работы по озеленению и благоустройству сада.
Президент прослушал чтение Корана, посадил дерево и почтил память Махдуми Азама. Также он дал указания по дальнейшему благоустройству территории и посадке деревьев, которые будут служить веками.