25-noyabr kuni Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ishtirok etdi. Davlat rahbari viloyat jamoatchiligi bilan uchrashuvdan mamnun ekanligini aytib, Samarqandning boy tarixi, erishilgan yutuqlar va hali foydalanilmagan imkoniyatlariga to‘xtaldi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, Samarqand qadimiy madaniyat va zamonaviy taraqqiyot uyg‘unlashgan hudud sifatida jahon sivilizatsiyasida o‘z o‘rnini mustahkamlamoqda. So‘nggi yillarda viloyatda turizm salohiyati sezilarli darajada oshdi.
Xususan, “Boqiy shahar” majmuasi barpo etildi, xalqaro aeroport yangidan qurildi, zamonaviy mehmonxonalar ish boshladi. Shu yilning o‘zida viloyatda 40 dan ortiq xalqaro anjumanlar o‘tkazildi, jumladan, UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi ulkan voqealardan biri bo‘ldi.
Turizm va unga yaqin sohalarga 1 milliard dollar miqdorida investitsiya kiritilgani natijasida Samarqandga sayyohlar oqimi 2016-yildan beri 7 barobar oshdi. Turizm xizmatlari eksporti esa 600 million dollarga yetdi.
Buning ortidan viloyat sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida ham sezilarli o‘sishga erishmoqda. O‘tgan sakkiz yilda viloyatga 12 milliard dollar investitsiya kiritilib, 600 mingdan ortiq doimiy ish o‘rni yaratildi.
Tadbirkorlar soni ikki barobar oshdi, sanoat korxonalari soni esa 1,5 barobar ko‘paydi. Urgut tumani ham iqtisodiy rivojlanishning yetakchi hududlaridan biriga aylandi.
Bu yerda sanoat, qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Yaqinda tumanda 55 kilometr uzunlikdagi temir yo‘l liniyasi ishga tushirildi.
Kelgusida ushbu tarmoq elektrlashtiriladi, bu esa tuman iqtisodiyoti va aholining turmush sharoitlarini yanada yaxshilashga xizmat qiladi. Prezident Urgut markazida “Yangi O‘zbekiston” loyihasi doirasida zamonaviy shahar barpo etilishini e’lon qildi.
Bu yerda 90 gektar maydonda yangi ekoshahar quriladi. Shuningdek, Samarqand shahrining chegarasi kengaytirilib, unga qo‘shni tumanlardan 17,5 ming gektar yer qo‘shiladi.
Yangi massivlarda ko‘p qavatli uylar, maktablar, bog‘chalar, shifoxonalar, savdo va biznes markazlari bunyod etiladi. Prezident yig‘ilishda Samarqand viloyati hokimi lavozimiga Adiz Boboyev nomzodini tavsiya etdi.
Deputatlar ovoz berish natijasida uni viloyat hokimi etib tasdiqladi. Yangi hokimga viloyatni iqtisodiy va ijtimoiy rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalar yuklatildi.

В Самарканде объявлено о строительстве нового экограда
25 ноября состоялась внеочередная сессия Совета народных депутатов Самаркандской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ней принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев. Глава государства выразил удовлетворение встречей с общественностью области, остановился на богатой истории Самарканда, достигнутых успехах и ещё неиспользованных возможностях.
По словам Президента, Самарканд укрепляет своё место в мировой цивилизации как регион, где сочетаются древняя культура и современное развитие. В последние годы туристический потенциал области значительно вырос.
В частности, был построен комплекс «Вечный город», построен новый международный аэропорт, начали работу современные гостиницы. В этом году в области прошло более 40 международных мероприятий, среди которых 43-я сессия Генеральной конференции ЮНЕСКО стала одним из крупнейших событий.
В результате инвестиций в туризм и смежные отрасли на сумму около 1 миллиарда долларов поток туристов в Самарканд увеличился в 7 раз с 2016 года. Экспорт туристических услуг достиг 600 миллионов долларов.
Вслед за этим область демонстрирует значительный рост в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг. За последние восемь лет в область было вложено 12 миллиардов долларов инвестиций, создано более 600 тысяч постоянных рабочих мест.
Число предпринимателей удвоилось, количество промышленных предприятий увеличилось в 1,5 раза. Район Ургут стал одним из ведущих регионов экономического развития.
Здесь реализуются крупные проекты в промышленности, сельском хозяйстве и сфере услуг. Недавно в районе была введена в эксплуатацию железнодорожная линия длиной 55 километров.
В будущем эта линия будет электрифицирована, что послужит дальнейшему улучшению экономики района и условий жизни населения. Президент объявил о строительстве современного города в центре Ургута в рамках проекта «Новый Узбекистан».
На площади 90 гектаров будет построен новый экогород. Кроме того, границы города Самарканд будут расширены, к нему будет присоединено 17,5 тысяч гектаров земли из соседних районов.
В новых микрорайонах будут возведены многоэтажные дома, школы, детские сады, больницы, торговые и бизнес-центры. Президент на заседании предложил кандидатуру Адиза Бобоева на должность хокима Самаркандской области.
Депутаты по результатам голосования утвердили его на пост хокима области. Новому хокиму были поставлены важные задачи по экономическому и социальному развитию области.
В завершение заседания глава государства выслушал отчёты ответственных лиц и определил планы на будущее. Источник: zamin.uz