Samarqand shahri hududi kengaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident matbuot xizmati rahbari Sherzod Asadovning ma’lum qilishicha, Oqdaryo, Payariq, Pastdarg‘om, Toyloq va Samarqand tumanlarining ayrim qismlari shaharga qo‘shilishi natijasida hudud maydoni 17,5 ming gektarga kengayadi. Shu bilan birga, aholining soni hozirgi 604 mingdan 882 ming kishiga yetishi kutilmoqda.
Shahar aholisining o‘sishi bilan zamonaviy uy-joylarga talab ortmoqda. Ushbu ehtiyojni qondirish maqsadida uchta yirik massivda ko‘p qavatli uylar qurilishi rejalashtirilgan.
Jumladan, “Shirin” massivi 180 ming, “Temiryo‘l orti” 100 ming, “Qorasuv-2” esa 30 ming aholiga mo‘ljallangan bo‘ladi. Ushbu hududlarda maktablar, bolalar bog‘chalari, oliy ta’lim muassasalari, shifoxonalar, biznes markazlari, savdo majmualari va dam olish maskanlari ham quriladi.
Bundan tashqari, Samarqand viloyatining 49 ta tashkiloti kelasi yilda “Shirin” massiviga ko‘chiriladi. Yil oxiriga qadar “Qoradaryo” ustidan uzunligi 577 metr bo‘lgan yangi ko‘prik foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, ispaniyalik investorlar bilan hamkorlikda uchta massivda kanalizatsiya tizimi to‘liq modernizatsiya qilinadi. Shahar infratuzilmasini yaxshilash maqsadida yuk mashinalari oqimini kamaytirish uchun Oqdaryo, Toyloq va Samarqand tumanlarida magistral yo‘l bo‘ylab to‘rtta logistika markazi qurilishi ham ko‘zda tutilgan.

Самаркандская область расширяется, население достигает 882 тысяч
По словам главы пресс-службы президента Шерзода Асадова, в результате присоединения некоторых частей районов Окдарья, Пайариқ, Пастдаргом, Тойлоқ и Самарканд площадь территории увеличится до 17,5 тысяч гектаров. При этом ожидается, что численность населения вырастет с нынешних 604 тысяч до 882 тысяч человек.
С ростом населения города увеличивается спрос на современное жилье. Для удовлетворения этой потребности планируется строительство многоэтажных домов в трех крупных жилых массивах.
В частности, массив «Ширин» рассчитан на 180 тысяч, «Темирйўл орти» — на 100 тысяч, а «Қорасув-2» — на 30 тысяч жителей. В этих районах также будут построены школы, детские сады, высшие учебные заведения, больницы, бизнес-центры, торговые комплексы и места отдыха.
Кроме того, 49 организаций Самаркандской области будут перенесены в массив «Ширин» в следующем году. До конца года планируется ввод в эксплуатацию нового моста длиной 577 метров через реку Қорадарё.
Также совместно с испанскими инвесторами будет полностью модернизирована канализационная система в трех массивах. С целью улучшения городской инфраструктуры и сокращения потока грузового транспорта предусмотрено строительство четырех логистических центров вдоль магистральной дороги в районах Окдарья, Тойлоқ и Самарканд.
Эти проекты будут способствовать экономическому и социальному развитию Самарканда (источник: one.uz).