Toshkent havosini yaxshilash bo‘yicha choralar belgilandi
O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Toshkent shahridagi ekologik vaziyat yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda ekologik nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi. Yig‘ilishda mamlakatda qurilish ishlari va daraxt ekish talablarini kuchaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, Toshkentda havo sifatini monitoring qilish tizimini yaratish rejalashtirilgani ma’lum qilindi. Ushbu choralar davlat rahbari Shavkat Mirziyoyev tomonidan ko‘rib chiqiladigan farmon loyihasining asosiga kiritiladi.
Yig‘ilish davomida poytaxt havosining ifloslanishiga sabab bo‘layotgan omillar va aholi salomatligiga salbiy ta’sirni kamaytirish choralari ko‘rib chiqildi. Saida Mirziyoyeva vaziyatning takrorlanishining oldini olish uchun zudlik bilan amalga oshirilishi zarur bo‘lgan tizimli yechimlarni taklif etdi.
Unga ko‘ra, inson salomatligi davlat va biznes uchun birdek ustuvor masala bo‘lishi kerakligi ta’kidlandi. Iqlimshunos Erkin Abdullaxatovning ma’lumotiga ko‘ra, 27-noyabrdan boshlab havo oqimlarining o‘zgarishi tufayli mamlakat havosi yaxshilanishi kutilmoqda.

Определены меры по улучшению воздуха в Ташкенте
Руководитель Администрации Президента Узбекистана Саида Мирзиёева на совещании по экологической ситуации в городе Ташкент предложила ряд мер по усилению экологического контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба главы государства. На совещании обсуждались вопросы ужесточения требований к строительным работам и посадке деревьев в стране.
Также было сообщено о планах создания системы мониторинга качества воздуха в Ташкенте. Эти меры будут включены в проект указа, который рассмотрит глава государства Шавкат Мирзиёев.
В ходе совещания рассматривались факторы, вызывающие загрязнение воздуха в столице, и меры по снижению негативного воздействия на здоровье населения. Саида Мирзиёева предложила системные решения, которые необходимо срочно реализовать, чтобы предотвратить повторение ситуации.
По её словам, здоровье человека должно быть приоритетным вопросом как для государства, так и для бизнеса. По информации климатолога Эркина Абдуллахатова, начиная с 27 ноября ожидается улучшение качества воздуха в стране из-за изменения воздушных потоков.
Однако по состоянию на 08:52 утра 25 ноября воздух в Ташкенте был оценён как вредный. Основной причиной загрязнения воздуха отмечены частицы RM2,5.