Xorijiy OTM uchun qo‘shimcha grant tanlovi boshlandi
O‘zbekiston Respublikasidagi xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalarida o‘qish uchun davlat granti asosida ajratilgan o‘rinlar bo‘yicha qo‘shimcha tanlov e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat komissiyasi qaroriga ko‘ra, 2025/2026-o‘quv yili uchun ajratilgan 1 320 ta o‘rindan vakant qolganlari uchun tanlov qayta tashkil etiladi. Mazkur tanlovda ishtirok etishni istagan nomzodlar 2025-yil 25-noyabrdan 4-dekabrgacha Bilim va malakalarni baholash agentligining my.uzbmb.uz platformasida onlayn ro‘yxatdan o‘tishi talab etiladi.
Bu ro‘yxatdan o‘tish jarayoni tanlovning birinchi va eng muhim bosqichi hisoblanadi. Nomzodlar uchun test sinovlari 2025-yil 11-dekabrga qadar tashkil etiladi.
Test imtihonlariga oid barcha ma’lumotlar abituriyentning shaxsiy kabineti orqali taqdim etiladi. Shuningdek, talaba imtihonga kirish uchun ruxsatnomasini ham o‘sha kabinetdan yuklab olishi mumkin.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 14-maydagi qaroriga muvofiq, ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlardan belgilangan miqdordagi to‘lov undiriladi. Ushbu to‘lovni o‘z vaqtida amalga oshirmagan nomzodlar test sinovida ishtirok etish imkoniyatidan mahrum bo‘ladi.
Test sinovlari natijasida abituriyentlarning to‘plagan ballari asosida ketma-ketlik tartibida reyting ro‘yxatlari tuziladi. Ushbu reyting ro‘yxatlari 2025-yil 15-dekabrga qadar tegishli oliy ta’lim muassasalariga taqdim etiladi.
Qo‘shimcha tanlov avvalgi bosqichda grant o‘rniga ega bo‘la olmagan yoshlar uchun yangi imkoniyat yaratadi. Bu jarayon ko‘plab talabalar uchun xorijiy va nodavlat oliy ta’lim muassasalarida o‘qishni davom ettirishga zamin yaratadi.

Для иностранных ВУЗов начался дополнительный конкурс грантов
Объявлен дополнительный конкурс на места, выделенные на основе государственного гранта для обучения в иностранных и негосударственных высших учебных заведениях в Республике Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению Государственной комиссии, для учебного года 2025/2026 будет повторно организован конкурс на вакантные из 1 320 выделенных мест. Кандидаты, желающие принять участие в данном конкурсе, должны пройти онлайн-регистрацию на платформе Агентства по оценке знаний и квалификаций my.uzbmb.uz с 25 ноября по 4 декабря 2025 года.
Этот процесс регистрации является первым и самым важным этапом конкурса. Тестовые испытания для кандидатов будут организованы до 11 декабря 2025 года.
Вся информация о тестовых экзаменах предоставляется через личный кабинет абитуриента. Также студент может скачать разрешение на допуск к экзамену из того же кабинета.
В соответствии с указом Президента Республики Узбекистан от 14 мая 2019 года, с зарегистрированных абитуриентов взимается установленная плата. Кандидаты, не оплатившие вовремя, лишаются возможности участвовать в тестовых испытаниях.
По результатам тестов составляются рейтинговые списки в порядке убывания набранных баллов абитуриентов. Эти рейтинговые списки будут представлены соответствующим высшим учебным заведениям до 15 декабря 2025 года.
Дополнительный конкурс создаёт новую возможность для молодых людей, не получивших грант на предыдущем этапе. Этот процесс открывает путь для многих студентов продолжить обучение в иностранных и негосударственных высших учебных заведениях.