O‘zbekiston 2025 yilda 9,7 mln sayyoh qabul qildi
2025 yilning dastlabki o‘n oyida O‘zbekiston 9,7 million nafar xorijiy sayyohni qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan ma’lum qilindi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 50 foizga oshganini ko‘rsatmoqda.
Sayyohlarning asosiy qismi qo‘shni davlatlardan kelgan. Xususan, 2,8 million nafar sayyoh Qirg‘izistondan, 2,3 millioni Qozog‘istondan va 2,2 millioni Tojikistondan tashrif buyurgan.
Rossiya esa 851,9 ming nafar sayyoh bilan to‘rtinchi o‘rinni egalladi. Shuningdek, yetakchi o‘ntalikdan Afg‘oniston, Turkmaniston, Xitoy, Turkiya, Hindiston va Koreya ham joy oldi.
Bu ko‘rsatkichlar O‘zbekistonning turizm sohasida jadal rivojlanayotganini va xalqaro maydonda sayyohlar uchun yanada jozibador bo‘lib borayotganini anglatadi. Manba: Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlari.

Узбекистан принял 9,7 млн туристов в 2025 году
В первые десять месяцев 2025 года Узбекистан принял 9,7 миллиона иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Государственном комитете статистики. Этот показатель увеличился на 50 процентов по сравнению с прошлым годом.
Основная часть туристов приехала из соседних стран. В частности, 2,8 миллиона туристов посетили из Кыргызстана, 2,3 миллиона из Казахстана и 2,2 миллиона из Таджикистана.
Россия заняла четвертое место с 851,9 тысячами туристов. Также в десятку лидеров вошли Афганистан, Туркменистан, Китай, Турция, Индия и Корея.
Эти показатели свидетельствуют о стремительном развитии туризма в Узбекистане и о том, что страна становится всё более привлекательной для туристов на международной арене. Источник: данные Государственного комитета статистики.