Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev matbuot xizmati xabar berdi. Unga ko‘ra, toq va juft kunlarda avtomobillar harakatini cheklash tartibi tatbiq etilishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu amaliyot shahar transport tizimidagi tirbandliklarni kamaytirish va ekologik muhitni yaxshilash maqsadida ko‘rib chiqilmoqda. Bundan tashqari, yuk tashuvchi transport vositalariga ham vaqtinchalik cheklovlar joriy etilishi kutilmoqda.
Yangi qoidalar faqatgina ichki yonilg‘i dvigateli bilan ishlaydigan mashinalarga taalluqli bo‘lib, elektromobillar uchun cheklovlar qo‘llanilmaydi. Maxsus komissiya tomonidan cheklovlar amal qiladigan hududlar va ko‘chalar ro‘yxati aniqlanadi.
Ushbu choralar transport harakati va shahar aholisi uchun qulaylik yaratishga qaratilgan. Manba: zamin.uz

В Ташкенте ожидаются временные ограничения движения автомобилей
25 ноября 2025 года в городе Ташкент могут быть введены ограничения на движение транспортных средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Президента Шавката Мирзиёева. Согласно информации, планируется введение порядка ограничения движения автомобилей в четные и нечетные дни.
Эта мера рассматривается с целью снижения заторов в городской транспортной системе и улучшения экологической обстановки. Кроме того, ожидается введение временных ограничений для грузового транспорта.
Новые правила будут касаться только автомобилей с двигателями внутреннего сгорания, электромобили ограничениями не затрагиваются. Специальная комиссия определит список районов и улиц, на которых будут действовать ограничения.
Эти меры направлены на создание удобств для транспортного движения и жителей города. Источник: zamin.uz