Toshkentda daraxtlarni kun davomida sug‘orish mumkin
Toshkent shahrida daraxt va o‘simliklarni sug‘orish bo‘yicha cheklovlar rasmiy ravishda bekor qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmoniga muvofiq, endilikda shahar hududida bahor va yoz mavsumlarida daraxtlar va yashil hududlarni sug‘orish kun davomida amalga oshirilishi mumkin. Bungacha sug‘orish faqat yarim tundan ertalab soat 5:00 gacha ruxsat etilgan edi.
Shahar hokimligi ma’lumotiga ko‘ra, bu qaror ekologik sharoitni yaxshilash va yashil hududlarni kengaytirishga qaratilgan. Shuningdek, asosiy yo‘llar bo‘ylab butalarni haftasiga kamida uch marotaba yuvish choralari ko‘riladi.
Ko‘p qavatli uylar esa suv tejovchi maxsus rezervuarlar bilan jihozlanadi. Mazkur chora-tadbirlar tufayli shahar atrof-muhitining namlik darajasi oshadi, chang miqdori kamayadi va kislorod bilan boyitiladi.
Bu esa aholining yashash sharoitlarini yaxshilashga, ko‘chalarni qulayroq va yashilroq bo‘lishiga xizmat qiladi.

В Ташкенте можно поливать деревья в течение дня
В городе Ташкент официально отменены ограничения на полив деревьев и растений. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с указом президента Шавката Мирзиёева, теперь в весенний и летний сезоны полив деревьев и зеленых насаждений в городской черте может осуществляться в течение всего дня. Ранее полив разрешался только с полуночи до 5:00 утра.
По данным городского хокимията, это решение направлено на улучшение экологической обстановки и расширение зеленых зон. Кроме того, предусмотрены меры по мытью кустарников вдоль основных дорог не реже трех раз в неделю.
Многоэтажные дома будут оснащены специальными резервуарами для экономии воды. Благодаря этим мерам уровень влажности окружающей среды в городе повысится, количество пыли уменьшится, а воздух обогатится кислородом.
Это способствует улучшению условий жизни населения, а также делает улицы более комфортными и зелеными.