Jizzaxda AES qurilishi bo‘yicha tinglovlar o‘tkaziladi
Jizzax viloyatida atom elektr stansiyasi (AES) qurilishi bo‘yicha jamoatchilik tinglovlari 2025-yilning 23-dekabr kuni o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Uzatom ma’lum qildi. Tadbir Forish tumanining Bog‘don qishlog‘ida tashkil etilishi belgilangan.
Loyihaga ko‘ra, qurilishi rejalashtirilayotgan atom elektr stansiyasining umumiy quvvati 2,1 ming megavattni tashkil etadi. Ushbu quvvat O‘zbekistonning elektr energiyasiga bo‘lgan ehtiyojining 15 foizini qoplashga xizmat qiladi.
Loyiha doirasida Rossiyaning «Rosatom» davlat korporatsiyasi tarkibiga kiruvchi «Atomstroyeksport» aksiyadorlik jamiyati bosh pudratchi sifatida ishtirok etadi. Mazkur loyiha doirasida zamonaviy va xavfsizlik talablariga javob beruvchi reaktorlar qo‘llanilishi rejalashtirilgan.
AES faoliyatga tushgach, nafaqat elektr energiyasi ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi, balki qurilish jarayonida 13 mingta ish o‘rni yaratilishi kutilmoqda. Bu esa mintaqadagi iqtisodiy rivojlanishga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

В Джизаке пройдут слушания по строительству АЭС
В Джизакской области планируется проведение общественных слушаний по строительству атомной электростанции (АЭС) 23 декабря 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Uzatom. Мероприятие запланировано в селе Богдон Фаришского района.
Согласно проекту, общая мощность строящейся атомной электростанции составит 2,1 тысячи мегаватт. Эта мощность покроет 15 процентов потребности Узбекистана в электроэнергии.
В рамках проекта генеральным подрядчиком выступит акционерное общество «Атомстройэкспорт», входящее в государственную корпорацию России «Росатом». В рамках данного проекта планируется использование современных реакторов, соответствующих требованиям безопасности.
После запуска АЭС будет не только налажено производство электроэнергии, но и ожидается создание 13 тысяч рабочих мест в процессе строительства. Это окажет положительное влияние на экономическое развитие региона.