Toshkentda ekologik ko‘chatxonalar tarmog‘i tashkil etiladi
Toshkent shahrida ekologik muhitni yaxshilash maqsadida zamonaviy ko‘chatxonalar tarmog‘i tashkil etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida poytaxt iqlimiga moslashgan, qurg‘oqchilikka va harorat o‘zgarishlariga chidamli ko‘p yillik daraxtlar va butalar yetishtiriladi. Bu tashabbus shaharni yashillik bilan ta’minlashga xizmat qiladi, shuningdek, begona daraxtlarni chetdan olib kelishga ehtiyojni kamaytiradi.
Shu orqali ekologik barqarorlikni oshirish va hududning tabiiy sharoitlariga moslashuvchanlikni kuchaytirish ko‘zda tutilgan. Hozirda ko‘chatxonalarni ishga tushirish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari yakunlanmoqda.
Loyihaning to‘liq ishga tushirilishi 2026 yil bahor oylariga rejalashtirilgan. Yangi tizim nafaqat shahar ko‘rinishini yaxshilaydi, balki ekologik muammolarni kamaytirishga ham katta hissa qo‘shadi.
Mazkur loyiha Toshkent shahrining ekologik barqarorligini ta’minlash va yashil hududlarni kengaytirish yo‘nalishida muhim qadam hisoblanadi. Manba: Zamin.uz.

В Ташкенте будет создана сеть экологических питомников
В городе Ташкент создается современная сеть питомников с целью улучшения экологической обстановки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта будут выращиваться многолетние деревья и кустарники, адаптированные к климату столицы, устойчивые к засухе и изменениям температуры. Эта инициатива направлена на обеспечение города зелеными насаждениями, а также на снижение необходимости завоза чужеродных деревьев из других регионов.
Таким образом, планируется повысить экологическую устойчивость и укрепить адаптивность территории к природным условиям. В настоящее время завершаются подготовительные работы по запуску питомников.
Полный запуск проекта запланирован на весну 2026 года. Новая система не только улучшит внешний вид города, но и внесет значительный вклад в снижение экологических проблем.
Данный проект является важным шагом в обеспечении экологической устойчивости города Ташкента и расширении зеленых зон. Источник: Zamin.uz.