O‘zbek-Fransuz universiteti tashkil etilishi rejalashtirilmoqda
O‘zbekistonda yangi oliy ta’lim muassasasi – O‘zbek-Fransuz universiteti tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu universitet O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qaroriga muvofiq ochiladi. Yangi ta’lim maskani O‘zbekiston qonunlari va Fransiya universitetlari konsorsiumi tavsiyalariga asosan faoliyat yuritadi.
Universitet dastlab magistratura yo‘nalishida o‘qitishni boshlaydi. Keyinchalik bakalavriat va doktorantura bosqichlari ham yo‘lga qo‘yiladi.
Talabalar qabul qilinishidan avval maxsus tayyorlov kurslari tashkil etiladi. O‘qish jarayoni davlat granti yoki shartnoma asosida amalga oshiriladi.
Universitet bitiruvchilari ikki diplomga ega bo‘ladilar. Birinchi diplom yangi tashkil etilgan O‘zbek-Fransuz universitetidan, ikkinchisi esa Fransiya universitetlari konsorsiumiga kiruvchi oliy ta’lim muassasasidan beriladi.
Fransuz diplomi O‘zbekistonda rasmiy ravishda tan olinadi. Mazkur loyiha O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasidagi ta’lim sohasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlaydi.

Планируется создание Узбекско-Французского университета
В Узбекистане планируется создание нового высшего учебного заведения – Узбекско-Французского университета. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный университет будет открыт в соответствии с решением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Новый образовательный центр будет функционировать на основе законов Узбекистана и рекомендаций консорциума французских университетов.
Сначала университет начнет обучение по магистерским программам. В дальнейшем будут организованы бакалавриат и аспирантура.
Перед приемом студентов будут организованы специальные подготовительные курсы. Обучение будет осуществляться на основе государственного гранта или договора.
Выпускники университета получат два диплома. Первый диплом будет выдан вновь созданным Узбекско-Французским университетом, а второй – высшим учебным заведением, входящим в консорциум французских университетов.
Французский диплом официально признается в Узбекистане. Этот проект укрепит сотрудничество между Узбекистаном и Францией в сфере образования.