Saida Mirziyoyeva Qoraqalpog‘istondagi yangi korxonalarni o‘rgandi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva Qoraqalpog‘iston Respublikasiga amaliy tashrif buyurib, hududda faoliyatini boshlagan yangi sanoat korxonalarini o‘rgandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U tashrif davomida ko‘rilgan ishlanmalar, erishilgan natijalar va kelgusidagi imkoniyatlar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Mirziyoyeva ta’kidlashicha, Qoraqalpog‘istonda sanoat tarmoqlarini kengaytirish va zamonaviy ishlab chiqarishni rivojlantirish bo‘yicha muhim ishlar amalga oshirilmoqda.
Yangi tashkil etilgan obyektlar nafaqat mamlakat sanoat salohiyatini oshirishga xizmat qiladi, balki hududning iqtisodiy rivojlanishiga ham katta hissa qo‘shadi. Tashrif davomida Saida Mirziyoyeva “Karakalpak BasaltWool” MCHJ faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu korxona bazaltdan issiqlik saqlovchi mineral plitalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. U korxona mutaxassislari bilan suhbatlashib, ishlab chiqarish jarayonlari va erishilgan yutuqlar haqida batafsil ma’lumot oldi.
Mirziyoyeva ishlab chiqarishda mahalliy xomashyo va materiallardan samarali foydalanish orqali lokallashtirish darajasi 80 foizga yetgani e’tiborga molik ekanini qayd etdi. Mazkur loyiha hudud uchun bir qator ijobiy o‘zgarishlarni ta’minlaydi.
Xususan, eksport salohiyati oshadi, yangi ish o‘rinlari yaratiladi, aholi bandligi ko‘tariladi va ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlik mustahkamlanadi. Saida Mirziyoyeva tashrifdan so‘ng, Qoraqalpog‘istonda amalga oshirilayotgan bunday yirik loyihalar mamlakat sanoatining strategik rivojlanishiga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Саида Мирзиёева изучила новые предприятия в Каракалпакстане
Руководитель Администрации Президента Республики Узбекистан Саида Мирзиёева совершила рабочий визит в Республику Каракалпакстан и ознакомилась с новыми промышленными предприятиями, начавшими свою деятельность в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время визита она поделилась своими мыслями о проделанной работе, достигнутых результатах и будущих возможностях. Мирзиёева подчеркнула, что в Каракалпакстане ведутся важные работы по расширению отраслей промышленности и развитию современного производства.
Новые созданные объекты не только способствуют увеличению промышленного потенциала страны, но и вносят значительный вклад в экономическое развитие региона. В ходе визита Саида Мирзиёева подробно ознакомилась с деятельностью ООО «Karakalpak BasaltWool».
Это предприятие специализируется на производстве теплоизоляционных минеральных плит из базальта. Она пообщалась с экспертами предприятия и получила подробную информацию о производственных процессах и достигнутых успехах.
Мирзиёева отметила, что уровень локализации достиг 80 процентов за счёт эффективного использования местного сырья и материалов в производстве, что является значимым показателем. Этот проект обеспечит ряд положительных изменений для региона.
В частности, повысится экспортный потенциал, создадутся новые рабочие места, увеличится занятость населения и укрепится социально-экономическая стабильность. После визита Саида Мирзиёева выразила уверенность, что такие крупные проекты, реализуемые в Каракалпакстане, будут способствовать стратегическому развитию промышленности страны.