O‘zbekiston ekologiyasi uchun 6,1 mln dollar ajratildi
Global ekologik fond (GEF) O‘zbekistonda ekologik muammolarni hal qilish maqsadida 6,1 million AQSH dollari miqdorida mablag‘ ajratadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘ "O‘zbekistondagi qimmatli landshaftlarni kompleks boshqarish va tiklash" (EcoLand) loyihasi doirasida sarflanadi. Bu haqda Kursiv Uzbekistan xabar berdi.
Loyihaning asosiy maqsadi mamlakatning uchta muhim landshaft hududida ekotizimlarni tiklash va ularni muhofaza qilishdir. Ushbu jarayonda yer resurslarini barqaror boshqarish, tabiatni himoya qilish, iqlim o‘zgarishi ta’sirlarini kamaytirish va mahalliy aholini jalb qilish masalalari asosiy yo‘nalish sifatida belgilangan.
Milliy ekologiya qo‘mitasi rais o‘rinbosari Jusipbek Kazbekovning ta’kidlashicha, mazkur loyiha O‘zbekistonning ekologik barqarorlikka erishish yo‘lidagi muhim qadami hisoblanadi. Loyiha doirasida mamlakatning olti viloyati va o‘nta pilot tuman qamrab olinadi.
Umuman olganda, 1,3 million gektar maydondagi tabiiy hududlarni boshqarish tizimini yaxshilash, ularning barqarorligini oshirish va mahalliy aholi uchun teng imkoniyatlar yaratish rejalashtirilgan. Shuningdek, loyiha uch turdagi ekotizimlarni kompleks boshqaruv mexanizmlari orqali rivojlantirishni ko‘zda tutadi.
Bu jarayonda innovatsion moliyaviy vositalar sinovdan o‘tkazilib, bioxilma-xillikni moliyalashtirish mexanizmlari joriy etiladi. Loyihada ayollar, yoshlar va zaif ijtimoiy guruhlarni qaror qabul qilish jarayoniga jalb etish masalasiga alohida urg‘u beriladi.
Shuningdek, "yashil" investitsiya mahsulotlari va bioxilma-xillik kreditlarini qo‘llash orqali ekologik barqarorlikni ta’minlashga e’tibor qaratiladi. Tadbir davomida Milliy ekologiya qo‘mitasi va BMT Taraqqiyot dasturi (UNDP) o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida niyat bayonnomasi imzolandi.
Taqdimotda O‘zbekistondagi ekologik islohotlar, jumladan, tabiiy hududlarni tiklash, biologik xilma-xillikni muhofaza qilish, suv va yer resurslarini barqaror boshqarish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar haqida ma’lumot berildi. UNDP tomonidan asosiy biologik hududlarni tiklash, tabiatga asoslangan turizmni rivojlantirish va gender masalalarini hisobga olgan holda mahalliy jamoalarni qo‘llab-quvvatlash tashabbuslari ham namoyish etildi.

Для экологии Узбекистана выделено 6,1 млн долларов
Глобальный экологический фонд (GEF) выделит в Узбекистане 6,1 миллиона долларов США на решение экологических проблем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства будут использованы в рамках проекта "Комплексное управление и восстановление ценных ландшафтов в Узбекистане" (EcoLand). Об этом сообщает Kursiv Uzbekistan.
Основная цель проекта — восстановление и охрана экосистем в трёх важных ландшафтных регионах страны. В этом процессе ключевыми направлениями определены устойчивое управление земельными ресурсами, охрана природы, снижение последствий изменения климата и вовлечение местного населения.
По словам заместителя председателя Национального экологического комитета Джусипбека Казбекова, данный проект является важным шагом на пути достижения экологической устойчивости Узбекистана. В рамках проекта охватят шесть областей страны и десять пилотных районов.
В целом планируется улучшить систему управления природными территориями площадью 1,3 миллиона гектаров, повысить их устойчивость и создать равные возможности для местного населения. Кроме того, проект предусматривает развитие трёх типов экосистем через комплексные механизмы управления.
В этом процессе будут опробованы инновационные финансовые инструменты и внедрены механизмы финансирования биоразнообразия. Особое внимание уделяется привлечению женщин, молодежи и уязвимых социальных групп к процессу принятия решений.
Также будет уделено внимание обеспечению экологической устойчивости через применение "зелёных" инвестиционных продуктов и кредитов на биоразнообразие. В ходе мероприятия был подписан меморандум о намерениях о сотрудничестве между Национальным экологическим комитетом и Программой развития ООН (ПРООН).
На презентации была предоставлена информация об экологических реформах в Узбекистане, включая восстановление природных территорий, охрану биологического разнообразия, устойчивое управление водными и земельными ресурсами. Также были представлены инициативы ПРООН по восстановлению ключевых биологических территорий, развитию туризма на основе природы и поддержке местных сообществ с учётом гендерных вопросов.